W przedstawionym stanie faktycznym podatnik aktem notarialnym w 1999r.kupił nieruchomość z prawem wieczystego użytkowania. W akcie notarialnym jest z... - Interpretacja - NUS-MOP/415-12/P/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2005, sygn. NUS-MOP/415-12/P/05, Urząd Skarbowy w Kłobucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik aktem notarialnym w 1999r.kupił nieruchomość z prawem wieczystego użytkowania. W akcie notarialnym jest zapis, że nabyta nieruchomość przeznaczona zostanie do użytkowania dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ...... , którego podatnik jest właścicielem. Podatnik we wniosku stwierdził, że przedmiotowa nieruchomość użytkowana jest wyłącznie dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.W księdze wieczystej jest zapis, że użytkownikiem wieczystym jest podatnik jako osoba fizyczna. Starostwo Powiatowe wystawiając fakturę na opłatę za użytkowanie wieczyste określiło kupującego wyłącznie imieniem i nazwiskiem, omijając pozostałą część nazwy, pod którą podatnik prowadzi działalność gospodarczą.

Zdaniem podatnika opłata za wieczyste użytkowanie działek za 2005r. w kwocie netto może być uznana za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem szczegółowo wymienionych w art. 23 tej ustawy. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego używania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste używanie gruntów. Wobec powyższego wszelkie opłaty za wieczyste użytkowanie nabytego gruntu pod prowadzoną działalność gospodarczą, są kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a cyt. wyżej ustawy, nie uważa się natomiast za koszty uzyskania przychodów podatku naliczonego w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stanowisko podatnika należy zatem uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Kłobucku