Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika: Pan (...) jest członkiem Rady Osiedla spółdzielni mieszkaniowej. Rada Osiedla jest organem doradczym, ni... - Interpretacja - US.PD/pł/415/T-48/6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. US.PD/pł/415/T-48/6/05, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:
Pan (...) jest członkiem Rady Osiedla spółdzielni mieszkaniowej. Rada Osiedla jest organem doradczym, niepodejmującym żadnych wiążących decyzji. Podatnik otrzymuje dietę w wysokości średnio 80 zł miesięcznie, płatną wyłącznie w przypadku udziału w obradach Rady Osiedla.

Przedmiotem wniosku jest zapytanie, czy przychód z tytułu otrzymywania diety za udział w obradach Rady Osiedla spółdzielni mieszkaniowej jest przychodem wolnym od podatku, otrzymywanym przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie w myśl art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz czy płatnik od wypłacanych należności nazwanych "dietami" z tytułu udziału w obradach Rady Osiedla ma obowiązek wystawić PIT-8B, czy PIT-R.

Stanowisko organu podatkowego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł.

Do uznania określonego wynagrodzenia za "dietę" nie wystarczy takie nazwanie tego wynagrodzenia przez wypłacającego lub stronę otrzymującą określony dochód, lecz konieczne jest, aby wynagrodzenie było w taki sposób nazwane przez ustawę i następowało w wykonaniu ustawowego uprawnienia do tego rodzaju świadczenia.

O pełnieniu obowiązku obywatelskiego możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych.

Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności instytucji samorządu terytorialnego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności ( tego rodzaju funkcje należy odróżnić od udziału w obradach mających charakter wynagrodzenia za pełnienie tych czynności).

Za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich należy uznać działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych, sędziów, ławników.

Z powyższego wynika, że dokonywanie wypłat należności za udział w obradach Rady Osiedla nazwanych "dietami" w oparciu o normy ustanowione przepisami niższej rangi niż ustawa, bądź w oparciu o regulacje wynikające z zawartej między stronami umowy, nie daje prawa do zastosowania zwolnienia.
Wypłacane należności stanowią natomiast przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w powiązaniu z art. 20 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie jest to zatem przychód z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich w rozumieniu art. 13 pkt 5 cytowanej ustawy oraz przychód otrzymywany przez osoby, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - w rozumieniu art. 13 pkt 7 ww. ustawy.

Wypłacone członkom Rady Osiedla należności przez Spółdzielnię Mieszkaniową (...) nazwane "dietami" są przychodem z innych źródeł. Oznacza to, że spółdzielnia nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i nie ma obowiązku sporządzenia informacji o dochodach - PIT-8B i informacji PIT-R. Jest natomiast zobowiązana do sporządzenia informacji o wysokości przychodów - PIT-8C.

Zgodnie z art. 42a ww. ustawy (...) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 (tj. przychodów z innych źródeł ) ( ... ) są obowiązane sporządzić informację - PIT-8C w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego i przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zatem stanowisko podatnika należało uznać za nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tychach