POSTANOWIENIE - Interpretacja - WP/415-0083/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. WP/415-0083/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 16.05.2005r. roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy w związku ze sprzedażą własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które nastąpiło przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie i wydatkowaniem osiągniętego przychodu w okresie dwóch lat na zakup lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego w hali garażowej, która stanowi część budynku.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatniczka pismem z dnia 16.05.2005r. - wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że sprzedała pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu zostanie wydatkowany na nabycie lokalu mieszkalnego oraz zakupione wraz z lokalem mieszkalnym w tym budynku miejsce postojowe w hali garażowej, która stanowi część budynku.

Wątpliwości podatnika dotyczą - czy miejsce postojowe w hali garażowej, która stanowi część budynku zakupione wraz z lokalem mieszkalnym zalicza się do celów określonych w art. 21 ust., 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz 176 z późniejszymi zmianami).

Podatnik stoi na stanowisku, iż zakup miejsca postojowego w hali garażowej spełnia wymogi określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) gdyż jest częścią tego budynku.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz 176 z 2000 r. z późn. zmian.), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit,,a" -,,c"- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

    W omawianej sytuacji ma zastosowanie art. 28 powyższej ustawy, który stanowi, iż przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

    Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit a), e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.,,a" -,,c":

    • w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    • - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
      - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
      - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
      - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
      - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    • w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

      Jeżeli jednak, warunki o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), nie zostaną spełnione, to podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

      1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
      2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych ( art. 28 ust 3).

      Ponadto w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru ( art. 28 ust 4).

      Mając na względzie przedstawiony w piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że w świetle przytoczonego stanu prawnego podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu powyższego zwolnienia jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub lit e).

      Zakup miejsca postojowego w hali garażowej, która stanowi część budynku nie mieści się w katalogu zwolnień wykazanych w wyżej wymienionym art. 21 i tym samym nie powoduje zmniejszenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży

      Zatem przedstawione Pani stanowisko we wniosku jest nieprawidłowe.

      Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku