Zasady ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wartości zwróconych towarów handlowych. S.C w złożonym piśmie przedstawia następuj... - Interpretacja - USPDI-415/inter/ 6 /2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. USPDI-415/inter/ 6 /2005, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Zasady ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wartości zwróconych towarów handlowych. S.C w złożonym piśmie przedstawia następujące zagadnienie:

W 2001 roku S.C. zakupiła 1500 par butów z rolkami na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę.

W 2002 roku S.C. zgłosiła do dostawcy reklamację. W związku z nie uznaniem reklamacji został złożony pozew o zapłatę kwoty za ww. buty w zamian za ich zwrócenie dostawcy.

Sąd wydał wyrok nakazujący dostawcy zwrot spółce zapłaconej przez nią należności za towar w wysokości ... z równoczesnym odbiorem 1500 par butów.

Dnia ... spółka podpisała z dostawcą ugodę pozasądową w której dostawca zobowiązał się do zapłaty ... w trzech ratach z równoczesnym odbiorem 750 par butów.

W dniu ... na rachunek bankowy spółki wpłynęła kwota .... tytułem pierwszej raty za ww. towar .

Dostawca nie wystawił faktury korygującej twierdząc, iż uczyni to w chwili odbioru butów.

Wobec powyższego S.C zwróciła się w piśmie z dnia ... z zapytaniem czy postąpiła słusznie nie wykazując przychodów z działalności gospodarczej z tytułu otrzymanej pierwszej raty należności w miesiącu ... 2005 r.

Podatnik rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych w oparciu o podatkową ksiegę przychodów i rozchodów ewidencjonuje zakup towarów handlowych w księdze podatkowej po stronie kosztów w kolumnie 10 - zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu.

Wydatki te stanowią koszt jako poniesione w celu osiągnięcia przychodu z ich odsprzedaży.

W przypadku zwrotu towarów handlowych na gruncie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - dopuszczalne jest wyłączenie z podlegającego podatkami przychodu

wartości zwróconych towarów u sprzedawcy - u nabywcy natomiast wydatki na nabycie zwróconych towarów jako nie wypełniające dyspozycji art. 22 ust. 1 ww. ustawy nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów.

W takim przypadku należy koszty zakupu towarów handlowych skorygować o wartość zwróconych towarów w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 19 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 .04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposób ich przechowywania oraz listy towarów do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), sprzedawca musi wystawić nabywcy fakturę korygującą, która jest podstawą do rozliczenia korekty kosztów uzyskania przychodów w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Otrzymane przez podatnika pieniądze nie są przychodem z działalności gospodarczej w myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Chorzowie