Postanowienie - Interpretacja - PD1/415/A/23-1/05/I

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. PD1/415/A/23-1/05/I, Urząd Skarbowy w Rybniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Pana XXX przedstawione we wniosku złożonym w dniu 31 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej w wyniku sprzedaży wierzytelności która uprzednio zarachowana została jako przychód należny jest prawidłowe - podatnik ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów stratę poniesioną w wyniku sprzedaży takiej wierzytelności.

Uzasadnienie

W dniu 31 marca 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wniosek ten zawiera dwa problemy a mianowicie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartość należności w przypadku jej nieściągalności ,
  • zaliczenia straty z tytułu sprzedaży wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

Pismem z dnia 06.05.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braku podania w sprawie sprzedaży wierzytelności poprzez przedstawienie własnego stanowiska w zakresie tego zapytania. Brak wniosku został uzupełniony w piśmie z dnia 13.05.2005r. złożonym w dniu 16.05.2005r.

W niniejszym postanowieniu udziela się interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej w wyniku sprzedaży wierzytelności.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia :

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz / prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Opisując stan faktyczny wskazał Pan, że przysługuje mu wierzytelność, która wcześniej została zaliczona do przychodów należnych na podstawie art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm./. Ponadto w wniosku podał Pan, że w przypadku sprzedaży wierzytelności zostanie poniesiona strata ponieważ istnieje znaczne ryzyko iż w wyniku transakcji sprzedaży nie uzyska się kwoty wierzytelności .

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zmianami / nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z odpłatnego zbycia wierzytelności , chyba że wierzytelność ta uprzednio na podstawie art. 14 powołanej wyżej ustawy została zarachowana jako przychód należny.

Tak więc, stanowisko wnioskodawcy zawarte w piśmie z dnia 29.03.2005r. jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Rybniku