Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz warunki jakim powinny odpowiadać dowody będące podstawą zapisów w księdze określają p... - Interpretacja - I/415/Z-5/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. I/415/Z-5/05, Urząd Skarbowy w Radomsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz warunki jakim powinny odpowiadać dowody będące podstawą zapisów w księdze określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z § 26 cyt. rozporządzenia zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 ww. rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe - faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Z powyższego wynika, że zakup towarów powinien być udokumentowany w pierwszej kolejności fakturą, która stanowi postawowy dowód księgowy.

Na podstawie § 17 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia - zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30 (dotyczy biura rachunkowego), niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Reasumując, zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży - w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym towar fizycznie dostarczony jest wraz z fakturą VAT i na podstawie tej faktury jest wprowadzony do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zaraz po jego otrzymaniu.
Ten sposób postępowania wypełnia zapisy cytowanych wyżej przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.


Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Panią oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.


Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Radomsku