P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-413/I/16/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. PD-413/I/16/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.04.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.04.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego, który potraktowano jako wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, której przedmiotem są usługi pielęgniarskie. Ponadto ponosi Pani wydatki związane z opłatą czesnego, jakie uiszcza w ramach studiów na Uniwersytecie Medycznym, na Wydziale Pielęgniarstwa.
W związku z powyższym w piśmie zwrócono się z zapytaniem czy w/w wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą odnosząc wydatki do kosztów uzyskania przychodów muszą uwzględniać w tym zakresie uregulowania wynikające z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm). W przepisie tym ustawodawca nie wskazuje jakie konkretnie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ale określa pojecie kosztów w sposób generalny. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty, poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy (określającym wydatki nie uznane za koszty uzyskania przychodu). Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania tego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu. Powyższa zasada znajduje swoją podstawę w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest podział wydatków związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy na dwie grupy, t. j. wydatki związane z:
- podnoszeniem kwalifikacji zawodowych,
- podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.
Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności. Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia, nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.To na osobie prowadzącej działalność gospodarczą spoczywa ciężar wskazania związku przyczynowego, pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych), a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wskazanie takiego związku jet warunkiem koniecznym do uznania danego wydatku za koszty uzyskania przychodu.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, że poniesione wydatki na cele wyżej określone, w świetle przedstawionych powyżej przepisów stanowią koszty uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Zakopanem