P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415/9/05/MJ/2

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. 1471/DPF/415/9/05/MJ/2, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj.czy w przypadku świadczenia ubezpieczeniowego (z tytułu śmierci lub dożycia końca okresu ubezpieczenia), jeżeli wypłata świadczenia może stanowić sumę ubezpieczenia podaną w polisie lub wartość środków zgromadzonych na rachunku jednostek , zawsze należny jest podatek od zysków wynikających z inwestycji w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (Produkt 2), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


W stanie faktycznym przedstawionym w wystąpieniu, Towarzystwo scharakteryzowało umowę zwaną Produkt 2. Zgodnie z przedstawionym opisem - Produkt 2 polega na bezterminowym ubezpieczeniu na życie ze skladką regularną z UFK, gdy jest to ubezpieczenie podstawowe z Działu I grupy 3. Ubezpieczenie to jest samodzielnym ubezpieczeniem, w którym jest określona suma ubezpieczenia. Świadczenie z tytułu śmierci w okresie ubezpieczenia ( wypłacane osobom uposażonym)stanowi większą z kwot:

  • suma ubezpieczenia w kwocie podane w polisie
  • wartość środków zgromadzonych na rachunku jednostek

Całość składki wpłacanej przez klienta inwestowana jest we wskazany przez niego UFK. Opłata za administrowanie rachunkiem i za ochronę ubezpieczeniową pobierana jest ze środków zgromadzonych na rachunku jednostek. Wszystkie koszty pobierane są z rachunku poprzez umorzenie odpowiedniej liczby jednostek.

Towarzystwo stoi na stanowisku, że podatek z tytułu przychodów kapitałowych jest należny jedynie w przypadku dokonywania częściowego bądź całkowitego wykupu oraz w przypadku świadczenia wypłaconego osobie uposażonej z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej, jednak tylko wówczas, gdy świadczeniem jest wartość środków zgromadzonych na rachunku jednostek , czyli w sytuacji, gdy wartość zgromadzonych środków przewyższa sumę ubezpieczenia podaną w polisie. Jeżeli świadczeniem jest suma ubezpieczenia okreslona w polisie podatek dochodowy nie jest zdaniem Towarzystwa należny, jako że świadczenie nie wynika z dochodu osiągniętego z inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Także w przypadku, gdy świadczenie w postaci sumy ubezpieczenia określonej w polisie jest równe wartości środków zgromadzonych na rachunku uczestnictwa, Towarzystwo stoi na stanowisku, że podatek dochodowy nie jest należny. Wynika to z faktu, że Towarzystwo nie może jednoznacznie stwierdzić, która wysokość świadczenia zapisanego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jest wypłacana. Towarzystwo przyjmuje, że w tym przypadku jest to świadczenie w wysokosci sumy ubezpieczenia w kwocie podanej w polisie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od oób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem dochodu o którym mowa w art. 24 ust. 15 w/w ustawy. Zgodnie z postanowieniem art. 24 ust 15 w/w ustawy dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałow pieniężnych i praw majątkowych poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. Art. 30a ust 1 pkt 5 pdof stanowi natomiast, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52A - od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

W ocenie Naczelnika Urzędu, nie można podzielić stanowiska Towarzystwa że, podatek dochodowy nie jest należny gdy świadczeniem jest suma ubezpieczenia określona w polisie, jako że świadczenie to nie wynika z dochodu osiągniętego z inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Ubezpieczający zawierając umowę ubezpieczeniową z Towarzystwem inwestuje swoje środki finansowe w ubezpieczenie związane z funduszem kapitałowym, gdyż pobrane przez Towarzystwo składki są następnie inwestowane w dostępne na rynku kapitałowym instrumenty finansowe. Wypłacenie uposażonemu świadczenia w wysokości sumy ubezpieczenia jest zatem również związane z wpłaconymi a następnie inwestowanymi składkami, gdyż inwestowanie wspomnianych składek nie jest uzależnione od późniejszej formy wypłaconego świadczenia. Wypłacenie świadczenia w wysokości sumy ubezpieczenia nie zmienia faktu, że Spółka inwestowała środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych .

Konkludując, Towarzystwo jest obowiązane pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52 a ust 1 pkt 3 zarówno w przypadku wypłaty świadczenia w wysokości sumy ubezpieczenia określonej w polisie, jak również w wysokości wartości środków zgromadzonych na rachunku jednostek. Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega każde świadczenie realizowane na podstawie analizowanej umowy, pomniejszone o kwotę składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznego stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie