- Interpretacja - PDOF/415-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. PDOF/415-12/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z .....2005 r. uzupełnionego pismem z ... 2005 r. P. X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu ... 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął Pani wniosek z dnia ..... 2005 r. uzupełniony pismem z dnia ... 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z ... 2005 r. uzupełnionego pismem z .... 2005 r. przedstawiła Pani własne stanowisko w sprawie oraz następujący stan faktyczny:

W 2001 r. zawarła Pani umowę o kredyt kontraktowy z ING Bankiem Śląskim prowadzącym kasę mieszkaniową.

W latach 2001-2004 w związku z gromadzeniem oszczędności na rachunku kasy mieszkaniowej korzystała Pani z odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu w ramach obowiązujących limitów.

Wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2005 r. przeznaczyła Pani na zakup działki budowlanej, w której Pani udział we współwłasności wynosi #189;.

Pani zdaniem, przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na zakup działki budowlanej na współwłasność jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszakniowej i tym samym zachowuje Pani prawo do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tego tytułu.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu (z przytoczeniem przepisów prawa):

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) - podatnikom którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W związku z powyższym zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na cel określony w ust. 1 pkt 2 (tj. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego na rachunku prowadzonym przez tę kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego, za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z powyższego przepisu wynika, iż aby nie stracić prawa do ulgi należy wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy celami systematycznego oszczędzania są cele mieszkaniowe służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, a należą do nich:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mienia,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego w którym ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z powyższym zgromadzone oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej mogą zostać przeznaczone na nabycie części działki budowlanej czyli na współwłasność. Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać kilku osobom i jest to współwłasność.

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach albo współwłasnością łączną (art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego).

Zatem przeznaczenie oszczędności w kasie mieszkaniowej na zakup działki budowlanej, która będzie stanowiła współwłasność a nie wyłączną własność podatnika stanowi cel objęty art. 8 ust. 2 wyż. cyt. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

W świetle powyższego, w Pani sytuacji wydatkowanie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na nabycie działki budowlanej na współwłasność w #189; stanowi o ich wydatkowaniu zgodnie z celami systematycznego oszczędzania i nie powoduje utraty prawa do ulgi z tego tytułu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej