Z przedstawionego przez wnioskodawców stanu faktycznego wynika, że są właścicielami gospodarstwa rolnego, opłacającymi podatek rolny. Część pomieszcz... - Interpretacja - UP-II-1-415-13/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2005, sygn. UP-II-1-415-13/05, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez wnioskodawców stanu faktycznego wynika, że są właścicielami gospodarstwa rolnego, opłacającymi podatek rolny. Część pomieszczeń gospodarczych wnioskodawcy wynajmują na podstawie umowy najmu, opłacając z tego tytułu podatek dochodowy. W najbliższym czasie wnioskodawcy będą uczestniczyć w przetargu na odbiór osadu ściekowego. Osad ten będzie przywożony przez dostawcę i wykorzystywany rolniczo jako nawóz. Za powyższą czynność wspólnicy otrzymają od kontrahenta zapłatę.

Uwzglęniając powyższy stan faktyczny podatnicy stoją na stanowisku, że przedstawiona wyżej czynność polegająca na odbiorze osadu ściekowego jest typową działalnością rolniczą, gdyż jest związana z nawożeniem pól i w związku z tym uzyskiwane z tego tytułu dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania niniejszego postanowienia jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej "ustawą" - reguluje ona opodatkowanie podatkiem dochodowym dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Jednakże - stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy - jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej.

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych działalność rolnicza została zdefiniowana w art. 2 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej miesiąc - w przypadku roślin, licząc od dnia nabycia.

      Z powyższego wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w tym przepisie ma charakter wyczerpujący, dlatego też działalność związana z rolnictwem, ale tam nie wymieniona nie ma charakteru działalności rolniczej w rozumieniu przepisów ustawy.

      Zgodnie z przedstawioną wyżej definicją działalności rolniczej podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Natomiast wszelkie inne przychody pośrednio związane z działalnością rolniczą, czy też powstające przy okazji prowadzenia działalności rolniczej - nie stanowią przychodów z tej działalności. Przychody te, mimo iż uzyskiwane są przez osoby prowadzące działalność rolniczą, pochodzą jednakże z innych źródeł niż ta działalność i w związku z tym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, według zasad określonych w ustawie.

      Wprawdzie wspólnicy nie precyzują szczegółów zawartej umowy, jednakże Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu zauważa, że opodatkowując uzyskiwane z tego tytułu przychody należy wziąć pod uwagę rodzaj i postanowienia umowy zawartej przez wspólników oraz cechy wykonywanej czynności, bowiem przychody te mogą zostać opodatkowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, bądź też w sposób przewidziany dla działalności gospodarczej - jeżeli wykonywana przez podatników działalność będzie nosiła cechy działalności gospodarczej, tzn. będzie to działalność prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany na własny rachunek, a uzyskiwane przez wspólników z tego tytułu dochody nie zostaną zakwalifikowane do innych źródeł wskazanych w ustawie.

      Ponadto organ podatkowy zwraca uwagę, że jeżeli dochód uzyskany w trakcie roku podatkowego przez każdego wspólnika nie przekroczy kwoty wolnej od opodatkowania, wówczas podatnicy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku. Powyższe dotyczy sumy wszystkich dochodów, z wyjątkiem dochodów, do których nie stosuje się opodatkowania według zasad określonych w art. 27 ust. 1 ustawy.

      Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

      Urząd Skarbowy w Kołobrzegu