DECYZJA - Interpretacja - PBF-4117-005-2/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. PBF-4117-005-2/05, Izba Skarbowa w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
US.II-PDF/415/17/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14 § 5 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 04.04.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 23.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 23.03.2005 r. znak: US.II-PDF/415/17/05 w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części wynajęcia osobom fizycznym na podstawie umowy najmu dwóch budynków mieszkalnych przez małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa poprzez opłacenie ryczałtu od przychodów z najmu od jednego budynku przez żonę, a od drugiego budynku przez męża, prowadzącego w roku 2004 r. działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali PKD 70.20Z - uznającej stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

- odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 04.02.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 17.02.2005 r. zwrócił się Pan z zapytaniem dotyczącym sposobu opodatkowania najmu lokali prywatnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali PKD 70.20 - wynajem nieruchomości na własny rachunek, są to magazyny i biura wprowadzone do działalności gospodarczej - opodatkowaną na zasadach ogólnych. Posiada oprócz tego, wraz z żoną nieprowadzącą działalności gospodarczej, w ramach wspólności majątkowej prywatne lokale, nie wprowadzone do działalności gospodarczej (wybudowane dwa budynki z przeznaczeniem lokali na wynajem), które wynajmowane są osobom fizycznym na podstawie umowy najmu. Dochody z najmu prywatnego w 2004 r. opodatkowano ryczałtem ewidencjonowanym, tj. ryczałt z jednego budynku płacił Pan, a od drugiego żona.

Zdaniem Pana przychody z najmu prywatnego - budynku mieszkalnego można było opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym, pomimo wyłączeń zawartych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdyż wyłączenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Organ podatkowy I instancji zaskarżonym postanowieniem uznał stanowisko Strony w tym zakresie za nieprawidłowe.

W złożonym zażaleniu Strona nie zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego, wyrażonym w postanowieniu. Zdaniem Strony najem prywatny w 2004 r. mogła opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W ocenie Strony wyłączenie zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy, dotyczące wyłączeń m. in. świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2, nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu najmu, o których mowa w art. 6 ust. 1a. Podnosi, iż nie uwzględniono, że w załączniku nr 2 art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy "jest napisane Lp 10, symbol PKWiU - grupa 70.2 nazwa usługi - usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek, które są opatrzone czterema gwiazdkami". Wyjaśnienia do "czterech gwiazdek" stanowią, że wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Rozpatrując przedmiotowe zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie stwierdza, że podziela stanowisko organu podatkowego I instancji.

Artykuł 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wskazuje rodzaje przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Artykuł 6 ust. 1a ww. ustawy stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (...) z tytułu umowy najmu (...).

Artykuł 8 cyt. ustawy zawiera zamknięty katalog podmiotów, wobec których stosowanie przepisów rozdział 2 ww. ustawy, w tym również przepisów art. 6 cyt. ustawy - w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. - jest wyłączone.Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e wyłącza stosowanie przepisów rozdziału 2, w stosunku do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku 2 do tej ustawy, tj. usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.Z treści cyt. przepisu jednoznacznie wynika, iż wyłączenie to dotyczy podmiotu, jakim jest podatnik, a nie przedmiotu opodatkowania.

W niniejszej sprawie bezsporna jest okoliczność, iż jest Pan podatnikiem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali PKD 70.2, a zatem osiągając przychody z ww. działalności w 2004 r. był Pan wyłączony - jako podatnik - z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym od całości przychodów, w tym również przychodów z najmu jako odrębnego źródła przychodów (poza działalnością gospodarczą).

Podnoszone w zażaleniu wywody, dotyczące nieuwzględnienia przez organ I instancji, objaśnień do załącznika nr 2 są bezpodstawne, odnoszą się one bowiem do podatników osiągających wyłącznie dochody, o których mowa w art. 6 ust. 1a. Pan natomiast osiąga również dochody z najmu, o których mowa w art. 6 ust. 1.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie nie znalazł podstaw do uchylenia, jak również zmiany zaskarżonego postanowienia.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego. W przypadku stwierdzenia, że jest niezgodne z prawem może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1. Skargę, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Olsztynie