P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-70 M.R./II/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. PF/415-70 M.R./II/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2005r.o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie sposobu opodatkowania dochodu z tytułu zwrotu nienależnie pobranych składek na ubezpieczenie społeczne

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe .

U z a s a d n i e n i e

Podatnik w dniu 27.10.2004r. otrzymał zwrot nienależnie opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne oraz fundusz pracy. Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych pismem z dnia 11.04.2005r. poinformował, iż zwrot składek za okres styczeń - lipiec 1999r. uległ przedawnieniu, a kwoty składek za ten okres podlegają zaliczeniu na poczet bieżących lub przyszłych składek.

Zdaniem podatnika, kwoty składek zwrócone w dniu 27.10.2004r. powinny zostać doliczone do innych dochodów w zeznaniu rocznym za 2004r., natomiast składki za 1999r. podlegające zaliczeniu na poczet bieżących lub przyszłych składek powinny zostać odliczone od kosztów w księdze podatkowej przychodów i rozchodów za 2005r.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 5 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody więcej niż z jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest - z pewnymi zastrzeżeniami- suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. W myśl ust. 2 art. 9 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów jest (...) nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z treścią art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z treści powyższych przepisów wynikają następujące podstawowe zasady ustalania dochodów:

Podatkiem są objęte wszelkiego rodzaju dochody osób fizycznych, z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie odpowiednich przepisów. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Kosztami uzyskania przychodu są tylko te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów z tego konkretnego źródła. Zasady te wskazują jednoznacznie, że wyliczenia dochodu (podstawy opodatkowania) w danym roku podatkowym dokonuje się przez wyprowadzenie różnicy między sumą przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym a kosztami ich uzyskania, poniesionymi w tymże roku podatkowym.

Wobec tego jeżeli składki wliczone w koszty uzyskania przychodów miały wpływ na przychód z działalności gospodarczej, to tym samym racjonalnym jest, że ich zwrot powinien powiększyć wyłącznie ten przychód, na który miały wpływ. Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001r. Nr 6,poz. 56 ze zm.) oraz składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych - o ile nie zostały odliczone od dochodu - stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Nienależnie opłacone składki zgodnie z art. 24 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr 137, poz. 887) podlegają zaliczeniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba, że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek. Do składek na Fundusz Pracy mają zastosowanie przepisy dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym korekta kosztów uzyskania przychodów wynikająca z nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy sfinansowana przez ubezpieczoną i zaliczona do kosztów prowadzonej działalności, a następnie zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (zaliczona na poczet przyszłych niezapłaconych składek) może nastąpić wyłącznie poprzez powiększenie przychodu w tym roku podatkowym w którym nastąpił faktyczny zwrot składek (w dniu 27.10.2004r. kwota 26.976,78zł), oraz zaliczenie na poczet bieżących lub przyszłych składek (w dniu 11.04.2005r. kwota 2.293,42zł) tj. poprzez doliczenie tej kwoty do przychodów z tego źródła i wykazanie w deklaracji PIT-5 oraz w rocznym zeznaniu podatkowym. Przy czym zaznacza się, że do przychodu tego nie stosuje się żadnych kosztów uzyskania przychodu, dlatego też równy jest dochodowi z tego tytułu.

Nadmienić należy, iż w przypadku posiadania stosownych dokumentów potwierdzających zaliczenie nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne za okres styczeń -lipiec 1999r.przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na poczet przyszłych składek na ubezpieczenie społeczne, składki te mogą być traktowane jako zapłacone bezpośrednio przez Podatnika. W myśl powołanego stanu prawnego Podatnik może poniesione (zaliczone przez ZUS) składki na ubezpieczenie społeczne odliczyć od dochodu za dany miesiąc lub zaliczyć je w koszty prowadzonej działalności.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku