Stan faktyczny - Interpretacja - II US pb IB / 415 - 55 / 328a/65 / 05 / KSz

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. II US pb IB / 415 - 55 / 328a/65 / 05 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z pism płatnika wynika, że w bieżącym roku podatkowym zamierza sfinansować świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników, którzy pracują na terenach szczególnie zagrożonych (kompleks leśny), tj. badanie przed szczepieniem, jak również szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
W związku z powyższym pytanie płatnika brzmi:
- czy w/w świadczenie należy opodatkować podatkiem dochodowym, czy też nie?

Stanowisko płatnika

Zdaniem płatnika zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu pracy, to pracodawca ponosi koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Ponadto zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.), w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u osób pracujących, narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne wskazane na stanowisku pracy. Wykaz takich stanowisk określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 stycznia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r.,Nr 5, poz. 60). W przedmiotowym wykazie znajdują się stanowiska pracy w kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 4 w/w ustawy koszty tych szczepień, jak również badań przed ich dokonaniem obciążają pracodawcę. Płatnik zaznacza, iż pracownicy jego jednostki wykonują swoje zadania właśnie na w/w terenach, dlatego też wskazane jest ich zaszczepienie, jak również mieszczą się oni w omawianej grupie stanowisk pracy. Mając powyższe na uwadze w przekonaniu płatnika te nieodpłatne świadczenia mieszczą się w świadczeniach wynikających z kodeksu pracy, jak również innych ustaw, do których przestrzegania są zobowiązani pracodawcy, dlatego też świadczenie to nie stanowi przychodu pracownika i nie należy obliczać podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody,z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, (...), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy. W punkcie 1 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono m.in. stosunek pracy.

Przepis ten ulega uszczegółowieniu w zakresie pojęcia przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych zawartej w art. 12 ust. 1 ustawy.

Z przepisu tego wynika, iż za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania płatnik zamierza sfinansować swoim pracownikom świadczenia zdrowotne. Dotyczyć to będzie pracowników pracujących na terenach szczególnie zagrożonych (kompleks leśny), a przedmiotowe świadczenia będą obejmować badanie przed szczepieniem jak również samo szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Z art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - kodeks pracy (Dz. U. Z 1998 r., Nr 21, poz. 94z późn. zm.) wynika, iż pracodawca ponosi koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

W świetle art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach(Dz. U. z 2001 r., Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.) w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u osób pracujących, narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne wskazane na danym stanowisku pracy.
W ust. 2 art. 17 w/w ustawy zawarta została delegacja ustawowa do wydania przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, w drodze rozporządzenia, wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach, uwzględniającw szczególności standardy Unii Europejskiej. I tak, w dniu 3 stycznia 2003 r. wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach. W punkcie 7 załącznika do tego rozporządzenia przewidziano stanowiska pracyw kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i szczepienie ochronne przeciw tej chorobie.
Jak wynika z ust. 4 art. 17 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach koszty przeprowadzania szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 1, oraz preparatów do tych szczepień ponosi pracodawca.
Zgodnie z ust. 5 art. 17 przy przeprowadzaniu szczepień wskazanych na danym stanowisku pracy obowiązują zasady określone w art. 14 ust. 2-7; stosownie do art. 14 ust. 2 przeprowadzenie szczepienia ochronnego obejmuje kwalifikacyjne badanie lekarskie i wykonanie szczepienia.

Mając na uwadze powołane wyżej uregulowania, pracodawca zatrudniający pracowników na stanowiskach w kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowańna kleszczowe zapalenie mózgu, na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy o chorobach zakaźnychi zakażeniach, zobowiązany jest do pokrycia kosztów szczepień ochronnych /obejmujących kwalifikacyjne badanie lekarskiego oraz wykonania szczepienia/. W tym stanie rzeczy nie można takiego świadczenia zakwalifikować jako świadczenia ponoszonego za pracownika i z tego też względu świadczenie to nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku