P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD.423-96/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. PD.423-96/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie Nr FF/10956/05 z dnia 26.09.2005 r. w sprawie zakresu i sposobu opodatkowania końcowego rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości stanowiących własność prywatną.

p o s t a n a w i a uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny: Spółka, oprócz zarządzania nieruchomościami gminy, zajmuje się zarządzaniem (w imieniu gminy) nieruchomościami stanowiącymi własność prywatną. Za prowadzenie zarządzania nieruchomościami stanowiącymi własność osób fizycznych Spółka nie pobiera wynagrodzenia. Po przejęciu zarządu nieruchomością przez właścicieli następuje rozliczenie za okres prowadzenia zarządu przez zakład. Spółka zobowiązuje właściciela do zwrotu rzeczywistych kosztów utrzymania nieruchomości, nie pokrytych wpływami uzyskanymi z tej nieruchomości, wg. posiadanego udziału we własności. W przypadku, jeżeli wynik na zarządzanej nieruchomości jest dodatni Spółka dokonuje jego zwrotu właścicielom również proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

We wniosku Nr FF/10956/05 z dnia 26.09.2005 r. Spółka występuje z zapytaniem: " Czy zarządca nieruchomości wypłacając właścicielom kwoty wynikające z końcowego rozliczenia nieruchomości zobowiązany jest do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i przekazywania właściwemu urzędowi skarbowemu?".

Ocena prawna stanu faktycznego:

Kwestię dotyczącą zarządzania nieruchomościami reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.).Zgodnie z art. 185 ust. 1 ww. ustawy zarządzanie nieruchomościami polega na podejmowaniu wszelkich czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie nie pogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, jak również do uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...) z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższego stanu faktycznego, w związku z przekazaniem nieruchomości, Spółka sprawując wcześniej administrację, wypłaca jej współwłaścicielom zysk osiągnięty w okresie sprawowania zarządu z tytułu najmu pomieszczeń znajdujących się w budynkach zlokalizowanych na tej nieruchomości. Tym samym kwoty wypłacone przez Spółkę współwłaścicielom, będą stanowiły ich przychód z najmu, czyli ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Zgodnie z art. 11 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W świetle przytoczonych wyżej przepisów, kwoty otrzymane przez współwłaścicieli z Spółka stanowić będą ich przychody z najmu, które powinny być połączone i wspólnie opodatkowane z przychodami uzyskanymi przez poszczególnych współwłaścicieli z najmu pomieszczeń znajdujących się na zwróconej nieruchomości. Oznacza to, że Spółka nie jest zobowiązany jako płatnik do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dokonanych współwłaścicielom wypłat, jednakże zgodnie z art. 42a ustawy ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 i art. 14a par. 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Lubelski Urząd Skarbowy