Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0005/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. BI/005-0005/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik w ramach uzyskiwanych przychodów z najmu w 2004r. wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z tym ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o część podatku naliczonego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit.a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Na podstawie powołanego przepisu podatnik miał prawo w ciągu roku 2004 zaliczania w koszty uzyskania przychodu tej części podatku naliczonego od której nie przysługiwało mu obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększał wartości środka trwałego.

Jednakże w myśl art. 91 ust 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.(...). W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W myśl powyższego podatnik po zakończeniu roku podatkowego 2004 był obowiązany dokonać korekty podatku VAT, przy czym korekta ta nie pozostanie bez wpływu na koszty uzyskania przychodu wykazywane w 2004r.

Jednakże zgodnie z brzmieniem obowiązującego od 2005r. art. 23 ust. 1 pkt 43 lit.c) ustawy z 26 lipca 1991r. kosztem uzyskania przychodów jest kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając zatem na względzie fakt, że korekty kwoty podatku odliczonego podatnik dokonuje po zakończeniu roku podatkowego to w tej sytuacji korekta ta będzie zawsze dotyczyła roku poprzedniego. W treści powołanego artykułu ustawodawca dopuścił więc możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów roku następnego różnicy w podatku VAT powstałej w związku z dokonaniem jego korekty. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym różnica w podatku naliczonym zaliczonym w koszty uzyskania przychodu roku 2004 powstała w wyniku dokonania po zakończeniu tego roku korekty podatku VAT będzie podlega zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu 2005r. Tym samym podatnik nie będzie miał obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów za 2004r.

Izba Skarbowa w Gdańsku