W dniu 05-10-2005 r. podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, czy wypłaco... - Interpretacja - DD-415/37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. DD-415/37/05, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 05-10-2005 r. podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, czy wypłacone w 2005 r. przez byłego pracodawcę zadośćuczynienie związane z wypadkiem przy pracy na podstawie prawomocnego wyroku sądu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Z wniosku wynika następujący stan faktyczny:
Podatnik będąc pracownikiem S.A. w wyniku przeciążenia organizmu dodatkową pracą (godziny nadliczbowe) w 2003 r. uległ wypadkowi przy pracy (zawał serca), co potwierdził Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 30 czerwca 2004 r.

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 25 maja 2005 r. zgodnie z treścią art. 445 § 1 kc w związku z art. 444 § 1 kc, tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, zasądził na rzecz powoda kwotę stanowiącą trzykrotność jego średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z przepisem art. 21, ust. 1 pkt 3b wolne od podatku są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zadośćuczynienie, analogicznie jak odszkodowanie jest szczególnym rodzajem świadczenia polegającego na naprawieniu szkody, czyli uszczerbku jakiego doznaje poszkodowany we wszelkiego rodzaju dobrach chronionych przez prawo (uszczerbek majątkowy, jak i niemajątkowy). Użyte przez ustawodawcę w art. 21 ust.1 pkt 3a i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie odszkodowania odnosi się również do zadośćuczynienia, które jest formą wynagrodzenia szkody.

W świetle powyższego, wypłacone Podatnikowi przez byłego pracodawcę zadośćuczynienie jest wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b do wysokości określonej w wyroku sądu.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przestawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda