POSTANOWIENIE - Interpretacja - P I/3/415-49/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. P I/3/415-49/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 04-08-2005r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 04.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zobowiązania podatkowego wobec państwa polskiego w przypadku wykonywania pracy dla niemieckiego pracodawcy,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, od października 2005 roku będzie prawdopodobnie wykonywał pracę dla niemieckiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Podatnik posiada obywatelstwo polskie i niemieckie. W Polsce osiągał dochody od 1 stycznia do 31 lipca 2005 roku. Podatnik na stałe zameldowany jest w Polsce, gdzie mieszka jego rodzina oraz gdzie posiada mieszkanie, samochód i majątek dorobkowy rodziny. W związku z wykonywaniem pracy dla niemieckiego pracodawcy, będzie musiał również zameldować się w Niemczech, ale nie będzie tam przebywał, ponieważ jako kierowca samochodu ciężarowego będzie poruszał się po różnych krajach Europy.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy pracując w Niemczech, będzie miał zobowiązania podatkowe wobec państwa polskiego i wyraża stanowisko, iż pracując dla niemieckiego pracodawcy nie powinien płacić podatków w Polsce.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Zgodnie z treścią art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r.,nr 14,poz.176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl postanowień art. 4a cyt. ustawy z dnia 26lipca 1991roku powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest RP.

Zgodnie z art. 15 ust.1 umowy z dnia 14 maja 2003r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005r. Nr 12, poz. 90) uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Natomiast kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania reguluje w tym przypadku art. 24 ust. 2 lit. a) powyższej umowy, który stanowi, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

Mając powyższe na uwadze dochody osiągnięte przez podatnika w 2005r. z tytułu wynagrodzenia za pracę wykonywaną u niemieckiego pracodawcy są na podstawie art. 24 ust.2 lit. a) umowy z dnia 14 maja 2003r. zwolnione w Polsce z opodatkowania.

W myśl art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych-jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust.1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych -podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust.1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt.2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zasada opodatkowania przedstawiona w wyżej powołanym art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach.

Jeżeli podatnik oprócz dochodów z tytułu wynagrodzenia za pracę wykonywaną dla niemieckiego pracodawcy nie osiągnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce ? nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a co za tym idzie nie będzie również zobowiązany do złożenia rocznej deklaracji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Słupsku