POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDFN/415-135/165449/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. PDFN/415-135/165449/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika Pana X przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 7 listopada 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie organizowanym w środkach masowego przekazu przed upływem 6 miesięcy od daty jego otrzymania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 18 listopada 2005r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 28 listopada 2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści ww. wniosku wynika, że w październiku 2005r. podatnik został jednym ze zwycięzców konkursu organizowanego przez Y i Z. Nagrodą w konkursie był samochód osobowy o wartości 27 400 zł, wydany po zapłaceniu zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%. Samochód zostanie sprzedany przed upływem 6 miesięcy od dnia nabycia (otrzymania) za cenę niższą od wartości rynkowej z dnia nabycia.

Zdaniem podatnika w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu nie ciąży na nim obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisami art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy podatkowej źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednocześnie wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie do art. 24 ust. 6 ww. ustawy podatkowej dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d (tzn. odpłatnego zbycia rzeczy dokonanego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej - jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Natomiast koszty uzyskania przychodu ustala się na podstawie art. 22 ust. 1d pkt 1 ustawy podatkowej, który stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Z podania wynika, że podatnik wygrał w konkursie samochód, który zamierza sprzedać przed upływem okresu 6 miesięcy liczonego od ostatniego dnia miesiąca, w którym odebrana była nagroda, a zatem podatnik uzyska przychód określony w art. 19 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, czyli przychód równy wartości samochodu wyrażonej w cenie określonej w umowie (nie odbiegającej od wartości rynkowej) pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia. Koszty zaś z odpłatnego zbycia rzeczy nabytych nieodpłatnie określa art. 22 ust. 1d pkt 1 ustawy podatkowej, tzn. koszty równe będą wartości przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli pierwotnej wartości rynkowej wygranego samochodu. Nie można natomiast w tym przypadku uwzględnić kosztów nabycia rzeczy, o których mowa w art. 24 ust. 6 ustawy podatkowej, gdyż koszty te w sytuacji nieodpłatnego nabycia rzeczy nie występują. Również kosztem nie będzie zapłacony 10% podatek z tytułu wygranej w konkursie. A zatem należy stwierdzić, że w przypadku zbycia samochodu, o którym mowa we wniosku za cenę niższą od jego wartości rynkowej z dnia nabycia, nie wystąpi u Pana dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach