P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/DF1/415-27/III/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. US40/DF1/415-27/III/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) oraz art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 1d, art. 23 ust. 1 pkt. 38 oraz art. 27 ust. 1, ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28.04.2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:

w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji wartości otrzymanego nieodpłatnie świadczenia (w postaci różnicy między ceną rynkową akcji zagranicznych a kwotą zapłaconą przez podatnika) w związku z którym, stosownie do art. 11 określony został przychód.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 28.04.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 o pdof:
wartość otrzymanego nieodpłatnie świadczenia (w postaci różnicy akcji zagranicznych między ceną rynkową a kwotą zapłaconego przez podatnika) w stosunku do którego został określony przychód stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku zbycia tych akcji.

Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny:
Jako pracownik spółki w Polsce, ma Pani prawo do zakupu akcji spółki macierzystej (Korporacji) z siedzibą w USA.
Zasady zakupu akcji są następujące:
nabywa Pani akcje o wartości niższej od ceny rynkowej. Różnicą (wartość rynkowa - wartość zapłacona) Korporacja obciąża spółkę, której jest Pani pracownikiem, a następnie spółka dolicza tę wartość do Pani wynagrodzenia jako świadczenie niepieniężne (art. 11) celem naliczenia podatku dochodowego, który następnie jest potrącany z Pani wynagrodzenia. Podatek ten jest przekazywany do Urzędu Skarbowego na podstawie deklaracji PIT-4.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:
według wnioskodawcy w przypadku zbycia otrzymanych nieodpłatnie świadczeń w związku z którymi, stosownie do art. 11 określony został przychód - kwota tego przychodu stanowi koszt uzyskania przychodu.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy -
zgodnie z art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. nr.14 poz.176 z późn. zm.) wartość akcji nabytych ze środków pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu według tych samych zasad jak wynagrodzenie za pracę. Bowiem zgodnie z tym przepisem, w związku z art.11 ust.1 tej ustawy, za przychody ze stosunku pracy uważa się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika wszelkiego rodzaju wypłaty oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...) a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zatem od kwoty świadczenia pieniężnego poniesionego przez pracodawcę na zakup akcji na rzecz pracownika, zakład pracy, stosownie do art. 31 powołanej wyżej ustawy był obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 32 tej ustawy. Natomiast podatnik jest zobowiązany wykazać kwotę tego świadczenia w zeznaniu podatkowym, składanym za rok, w którym te świadczenia zostaną otrzymane, łącznie z innymi przychodami uzyskanymi ze stosunku pracy.

Przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji nabytych nieodpłatnie (ze środków pracodawcy) ma zastosowanie przepis art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art.11 ust. 2-2b tej ustawy określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia (...) jest: wartość przychodu określona w art. 11 ust. 2 i 2a albo wartość przychodu określona w art. 11 ust. 2b (...). Nabywając akcje Spółki macierzystej (Korporacji) po cenie niższej od ceny rynkowej nie uzyskała Pani przychodu w momencie ich nabycia, gdyż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9, art.19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychód powstanie w momencie sprzedaży tak nabytych akcji.

Przy odpłatnym zbyciu akcji Spółki macierzystej (Korporacji) zakupionych po cenie niższej od rynkowej, koszt uzyskania ustala się zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie akcji, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji.
Do opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji Spółki macierzystej (Korporacji) nabytych przez podatnika po cenie niższej od rynkowej oraz akcji nabytych ze środków pracodawcy nie mają zastosowania przepis art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, między innymi z odpłatnego zbycia akcji.
W przedmiotowej sprawie źródło przychodów znajduje się za granicą ( USA) tam umiejscowiona jest siedziba Spółki macierzystej (Korporacji), której akcje podatnik sprzedaje. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży tych akcji należy wykazać w zeznaniu podatkowym w celu skumulowania go z innymi dochodami uzyskanymi przez podatnika i opodatkowania według skali podatkowej określonej w art. 27 ust.1 oraz wg zasad określonych w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola