Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek... - Interpretacja - D-2/415/38/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. D-2/415/38/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z tytułu odliczeń od podatku dochodowego dodatkowych wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy w 2005 roku, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza sie, jeżeli podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej odliczenie stosuje się na podstawie dowodu wpłat, za który można uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie wspólnoty mieszkaniowej.
Ponieważ treść przepisu nie wiąże prawa do odliczenia wpłat z okresem, którego one dotyczą, możliwe jest odliczenie wpłat dotyczących zarówno lat ubiegłych, jak i przyszłych. Istotne jest jedynie, aby zostały wniesione w roku podatkowym, za który podatnik chce skorzystać z odliczenia (oczywiście w granicach obowiązującego limitu, tj. 5.670,00 zł), oraz były w odpowiedni sposób udokumentowane.
Istotne w niniejszej sprawie jest również to, żeby spółdzielnia (wspólnota) nie dokonały przerachowania wpłaconych kwot na fundusz remontowy na inne zaległości (w przypadku posiadania zaległości) osoby wpłacającej lub nie dokonały zwrotu wpłaconych kwot (w 2005 roku i latach następnych). W takiej sytuacji wpłacający miałby prawo do odliczenia tylko kwoty zaliczonej na fundusz remontowy, a w przypadku zwrotu musiałby dokonać korekty zeznania lub doliczyć zwrot do zeznania podatkowego za lata następne.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie