W dniu 21.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego... - Interpretacja - PDI/415-14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. PDI/415-14/05, Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonuje sprzedaży owoców poza teren Unii Europejskiej. Po dokonaniu powyższej sprzedaży zwraca się do Agencji Rynku Rolnegoo refundacje wywozowe. Zgodnie z twierdzeniem podatnika, takie dopłaty do eksportu produktów żywnościowych wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176,z późn. zm), wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Agencja Rynku Rolnego dokonując dopłat do eksportu poza obszar Unii Europejskiej otrzymuje na ten cel środki z budżetu państwa. W związku z powyższym zachodzą okoliczności o których mowa w przywołanym wyżejart. 21 ust. 1 pkt 47 lit. c, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i kwota otrzymanych refundacji jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, iż jednocześnie konieczne jest zwrócenie uwagina art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,który nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów tych wydatkówi kosztów, które zostały bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) zwolnionychod podatku na podstawie wyżej wspomnianego art. 21 ust. 1 pkt 47 lit. c ustawy. W związkuz tym, korzystając z przysługującego zwolnienia od podatku dochodowego podatnik winien pamiętać, iż nie są kosztami uzyskania przychodów wydatki i koszty sfinansowane z tych środków otrzymanych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Podatnik z jednej stronynie powinien ewidencjonować otrzymanych dopłat z Agencji w kwocie przychodówz pozarolniczej działalności gospodarczej, zaś z drugiej strony nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków i kosztów, które bezpośrednio sfinansował z tej dopłaty. Jeżeli te wydatki i koszty uprzednio zostały zarachowane do kosztów uzyskania przychodów, to po otrzymaniu dopłat z Agencji - należy je pomniejszyć w części bezpośrednio sfinansowanejze środków tych dopłat.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowieniedo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji: Izba Skarbowaw Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300 Bielsko-Białaul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi sięza pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Sosnowcu