P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - 1426-PD-415/23/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. 1426-PD-415/23/05, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2005 r. uzupełnionego w dniu 20.04.2005 r. złożonego przez Pana Ł., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe co do zastosowania normy kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% w zakresie przedstawionym przez podatnika w zapytaniu pod warunkiem osiągnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

U z a s a d n i e n i e

Pan Ł. wnioskiem z dnia 28.03.2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach o interpretację przepisów prawa podatkowego. Ze stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł umowę o dzieło dotyczącą opracowania projektu architektonicznego i przekazania praw autorskich do tego opracowania. Opracowanie zostało przekazane drogą elektroniczną do USA, a wynagrodzenie przekazane na konto podatnika w Polsce. Ponadto informuje, że nie jest zatrudniony i nie prowadzi działalności gospodarczej. Pismem z dnia 12.04.2005 r. wezwano podatnika do uzupełnienia braków i przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego.W dniu 20.04.2005 r. Podatnik złożył pismo, w którym zadaje pytanie - Czy składając zeznanie podatkowe za 2004 r. może zastosować 50% koszty uzyskania przychodu? - biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny. Dodatkowo informuje, że dzieło zostało przekazane zamawiającemu w grudniu 2004 r., wynagrodzenie również otrzymał w 2004. Podatek nie został odprowadzony w USA. Załączył umowę o dzieło. Zdaniem podatnika może zastosować takie koszty z uwagi na charakter dzieła.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z praw majątkowych uważa się między innymi: przychody z praw autorskich oraz przychody z odpłatnego zbycia tych praw.Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Jeżeli dochody te uzyskiwane są bez pośrednictwa płatnika, wówczas należy je wykazać w zeznaniu rocznym.Stosownie do art. 1 ust. 1 w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór).A zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

  • mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
  • stanowić przejaw działalności twórczej,
  • posiadać indywidualny charakter.

Twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu. Użycie w art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych określenia "utwory" wskazuje, że dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności architektonicznej lub architektoniczno-urbanistycznej (np. projektu architektonicznego) jako przedmiotu prawa autorskiego konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonych w art. 1 ust. 1 tej ustawy, tzn. aby był on przejawem działalności twórczej oraz miał indywidualny charakter. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu.Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy projekt architektoniczny lub architektoniczno-urbanistyczny spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ww. ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych projektów, a więc nie będących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania architektoniczne. Projekty takie nie podlegają ochronie autorskoprawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.W kwestii stosowania 50% -ej stawki kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypowiedziało się Ministerstwo Kultury w piśmie z dnia 14.05.2002 r. Nr DP/WPA.024/110/02 wskazując, iż (...) zastosowanie ww. kosztów uzależnione jest od dwóch podstawowych okoliczności:

  1. zaistnienie utworu w rozumieniu ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz
  2. udzielania przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła (...).

Natomiast w piśmie z dnia 18.01.2002 r., Nr DP/WPA.024/381/01 Ministerstwo Kultury wyjaśniło, iż (...) umowy o dzieło, na podstawie których opracowywane są utwory, uprawniają do zastosowania wobec wynagrodzenia umownego 50%-ych kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, iż z umowy wyraźnie wynika, że przyjmujący zamówienie nabywa majątkowe prawa autorskie do danego utworu lub uzyskuje licencję na korzystanie z niego (...).Jednocześnie, jako, że o charakterze prawnym danej umowy decyduje zasadniczo jej treść, przyjęcie czy w danym przypadku mamy do czynienia z utworem i z wykonaniem przez twórcę praw autorskich, czy też jest to zwykła umowa o dzieło-zlecenie, możliwe jest dopiero po zbadaniu treści tej umowy.Z treści załączonej umowy o dzieło z dnia 01.06.2004 r. wynika, że przedmiotem jej było wykonanie dokumentacji architektonicznej projektu Pribinova Riverfront w Bratysławie. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania autorskiego charakteru wykonywanych czynności. W przypadku wątpliwości co do zasadności zastosowania 50% kosztów uzyskania właściwym w tej kwestii jest Departament Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.Reasumując, jeżeli utwór jest przedmiotem prawa autorskiego, to podatnik składając zeznanie roczne ma prawo do uwzględnienia 50% kosztów uzyskania przychodów.

Mając na względzie powyższe tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe Pana stanowisko w sprawie.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Siedlcach