POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1408/PD/415-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. 1408/PD/415-12/05, Urząd Skarbowy w Kozienicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PB1/415-19/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
PB2/005-1-19/04, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
PF-I-005/5/StS/05, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
US-I/415-8/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 ,poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 24.08.2005r. przez Podatnika ( uzupełnionym w dniach 30.09.2005r. i 16.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię czy po kradzieży samochodu raty odsetkowe księgować w koszty firmy do momentu rozliczenia się z firmą kredytującą - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że w styczniu 2004r. Podatnik dokonał na firmę zakupu samochodu marki Renault CLIO o wartości brutto 37.000zł. Samochód posiadał homologację samochodu ciężarowego i był środkiem trwałym w jego firmie. Ponieważ podatnik nie dysponował pełną kwotą pieniężną w/w zakup w wysokości 32.748,94zł sfinansował kredytem bankowym udzielonym przez Bank X. Podatnik posiadał ubezpieczenie AC na w/w pojazd. Kredyt został zabezpieczony cesją praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz kredytodawcy. W nocy z 29 na 30 czerwca 2005r. dokonano kradzieży w/w samochodu. W dniu 19 sierpnia 2005r. podatnik otrzymał pismo z Prokuratury Rejonowej o umorzeniu dochodzenia z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Ubezpieczyciel na podstawie decyzji z dnia 08.09.2005r. przekazał odszkodowanie w pełnej wysokości kredytodawcy.

Zdaniem strony, do momentu rozliczenia się z firmą kredytującą raty odsetkowe są kosztem prowadzonej działalności. W momencie podpisania umowy z firmą kredytującą strona zobowiązała się do zapłaty rat ustalonych na cały okres umowy . Poniesione koszty miały się przyczynić do osiągnięcia przychodu (dojazd do miejsca wykonywanej usługi ). Natomiast niezapłacenie wymaganych rat mogło ją narazić na koszty sądowe i egzekucyjne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia wyjaśnia , że zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U . z 2000r. Nr 14 , poz.176 z późn. zm. ) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy.

Zwrot "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów " oznacza , że do kosztów można zaliczyć każdy wydatek , jeżeli wykaże się jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą . Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Warunkiem zakwalifikowania wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego faktyczne poniesienie. Konkretny wydatek nie musi przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, ale musi być poniesiony w tym celu.

Kredyt z którego sfinansowano zakup samochodu nie był bowiem związany z eksploatacją pojazdu, ale przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą , dawał możliwość prowadzenia i uzyskiwania przychodów z tytułu działalności gospodarczej .

W świetle powyższej zasady należy uznać , że podatnikowi do momentu rozliczenia się z firmą kredytującą przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych zapłaconych odsetek od kredytu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kozienicach