P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.28.III./415-4/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. US.28.III./415-4/05, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Państwa A o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 24.03.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawiauznać, że stanowisko wnioskodawców w sprawie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w Spółce z o.o. jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 24.03.2005 r. Państwo A korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpili do tut. organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.).

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy oraz Firma "Y" z siedzibą w Paryżu są akcjonariuszami Spółki "Z". Jednocześnie firma "Y" jest udziałowcem Spółki z o.o. "X". Akcjonariusze Spółki "Z" oraz udziałowiec Spółki "X" podjęli decyzję o restrukturyzacji i konsolidacji przedsiębiorstw "Z" i "X", w ramach którego to procesu planowane jest połączenie firm "Z" i "X". Połączenie zostanie dokonane na podstawie art. 492 § pkt 2 kodeksu spółek handlowych, tj. przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej na którą przejdzie majątek łączących się spółek. W wyniku połączenia, dotychczasowi akcjonariusze Spółki "Z" otrzymają w zamian za przedsiębiorstwo "Z" udziały w "Nowej Spółce", a uziałowiec "X" w zamian za przedsiębiorstwo "X" otrzyma udziały w "Nowej Spółce".
Aby uniknąć w przyszłości jakiegokolwiek paraliżu w zarządzaniu i funkcjonowaniu Nowej Spółki, a w szczególności blokowania decyzji dotyczących Nowej Spółki przez któregokolwiek udziałowca w umowie Nowej Spółki będą przewidziane instrumenty dyscyplinowania Udziałowców m.in. poprzez automatyczne umorzenie udziałów danego udziałowca w kapitale zakładowym Nowej Spółki.
2. Przedmiot interpretacji: W zaistniałej sytuacji wnioskodawcy zwrócili się z zapytaniem:

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, co następuje.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 24 ust. 5 pkt 1, art. 24 ust. 5d, art. 22 ust. 1f pkt 2, art. 30a ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.).
Zasady dotyczące umorzenia udziałów zostały uregulowane w przepisach art. 199 § 1 i 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Przychody uzyskane przez udziałowca w wyniku umorzenia jego udziałów w spółce, należy kwalifikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, a konkretnie - z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów.

    Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje w myśl przepisów art. 24 ust. 5d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego artykułu dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 tej ustawy.
    Cytowany art. 24 ust. 5d ustawy został wprowadzony od 1 stycznia 2005 r., nie wprowadzono żadnych przepisów przejściowych, które ograniczałyby zastosowanie tego przepisu.

    A zatem, w rozpatrywanej sytuacji, jeśli objęcie udziałów w Nowej Spółce nastąpi w 2005 r., a następnie po ziszczeniu się określonego zdarzenia przewidzianego w umowie - nastąpi umorzenie udziałów, to do ustalenia dochodu z umorzenia będzie miał zastosowanie przepis art. 24 ust. 5d ustawy podatkowej.
    Koszt uzyskania przychodów należy ustalić w myśl art. 22 ust. 1f pkt 2 w wysokości: wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
    Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    Nowa Spółka jako płatnik zobowiązana będzie w myśl art. 41 ust. 4 ustawy podatkowej, pobrać zryczałtowany podatek i przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz złożyć deklarację PIT-8A.

    Dochody z umorzenia udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym, a więc w przypadku poniesienia straty z umorzenia udziałów, nie będą miały zastosowania przepisy zawarte w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które dotyczą odliczania strat przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

    Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać stanowisko wnioskodawców za poprawne.

    Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

    Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
    Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14 a § 4 Ordynacji).

    Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

    Urząd Skarbowy w Sochaczewie