W dniu 15.03.2005r. złożyła Pani w tut. Urzędzie Skarbowym pisemne zapytanie dotyczące udzielenia informacji w sprawie zwolnienia z opodatkowania pod... - Interpretacja - 1425/032/415/10/05/MJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.04.2005, sygn. 1425/032/415/10/05/MJ, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 15.03.2005r. złożyła Pani w tut. Urzędzie Skarbowym pisemne zapytanie dotyczące udzielenia informacji w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania zasądzonego Pani Wyrokiem Sądu.W 2005r. zapadł wyrok w Pani sprawie, który zmieniał orzeczenie pierwszej instancji, w którym to wyroku na skutek naruszenia przez byłego pracodawcę art. 30 § 4 Kodeksu Pracy - Sąd orzekł o przywróceniu Pani do pracy na podstawie art. 45 § 1 Kodeksu Pracy. Ponieważ Pani okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące i nie został skrócony, Sąd pierwszej instancji na podstawie art. 47 Kodeksu Pracy, zasądził od pracodawcy za czas pozostawania bez pracy - kwotę jednomiesięcznego wynagrodzenia.W dniu 22.02.2005r. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok pierwszej instancji. Stwierdzono, że pracodawca rzeczywiście naruszył art. 30 § 4 Kodeksu Pracy. Orzeczono na podstawie art. 45 § 2 Kodeksu Pracy, że niecelowe jest przywrócenie do pracy w związku z tym powództwo oddalono i zasądzono odszkodowanie. W dniu 01.03.2005r. były pracodawca dokonał przelewu na Pani konto zasądzonego odszkodowania pomniejszając go o kwotę zaliczki na podatek dochodowy.W złożonym zapytaniu przedstawia Pani stanowisko, że kwota otrzymanego odszkodowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy, stosownie do żądania pracownika, orzeka:- o bezskuteczności wypowiedzenia,- jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo- o odszkodowaniu.Z art. 45 § 2 Kodeksu Pracy wynika zaś, iż Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

W Pani przypadku wyrokiem Sądu z 2005r. orzeczono na podstawie art. 45 § 2 Kodeksu Pracy, że niecelowe jest przywrócenie do pracy w związku z tym powództwo oddalono i zasądzono na rzecz Pani odszkodowanie. Wysokość odszkodowania określono na podstawie art. 47#185; Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 47#185; Kodeksu Pracy odszkodowanie, o którym mowa w art. 45 przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. "a" - "g" tego przepisu. Wyjątek stanowią między innymi wymienione w art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. "a" otrzymane odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Odszkodowanie, które wskazuje Pani we wniosku wypłacone zgodnie z art. 45 § 2 i art. 47#185; Kodeksu pracy nie jest odszkodowaniem za skrócony okres wypowiedzenia.Zatem odszkodowanie zasądzone Pani Wyrokiem Sądu w 2005r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Stanowisko Pani zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu