POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1433/NG/GF/VI/415-86/05/WR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. 1433/NG/GF/VI/415-86/05/WR, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1 i art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późń. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych przy zastosowaniu 19% stawki podatku dochodowego (podatek liniowy) określonej w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.). Od 01.09.2005r podatnik podjął pracę w firmie " X" spółka z o.o. na umowę o pracę i nie będzie świadczył usług na rzecz pracodawcy.

Pytanie podatnika:

Czy będąc zatrudniony na umowę o pracę, podatnik może opłacać podatek dochodowy według stawki 19%( podatek liniowy) z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika, będąc zatrudnionym na umowę o pracę , może opłacać podatek liniowy według stawki 19%

3. Ocena pawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Art. 9a ust 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi - podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowy 19% a uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: 1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej , o której mowa w art. 27 ust.1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.Zatem, jeśli wnioskodawca nie uzyska z prowadzonej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonuje wnioskodawca w ramach stosunku pracy w firmie " X" nie traci Pan prawa do opodatkowania podatkiem liniowym 19%.

POUCZENIE

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art.236 § 2 pkt.1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł i 50 groszy od załącznika zgodnie z art.1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.) uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na odwołaniu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów