POSTANOWIENIE - Interpretacja - PI/2/415-32/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.10.2005, sygn. PI/2/415-32/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zasad opodatkowania towarów pozostałych po rozdzieleniu działalności gospodarczej podatników prowadzących działalność jako spółka małżeńska.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnicy, prowadzą wspólną działalność gospodarczą jako tzw. spółka małżeńska, rozliczając się z dochodów udziałami po 50%, przy czym na potrzeby podatku od towarów i usług podatnikiem jest wyłącznie. Podatnicy chcą, aby działalność prowadził wyłącznie mąż.

Podatnicy pytają:

Jak należy opodatkować towary pozostałe na dzień zaprzestania prowadzenia działalności przez żonę ? w zakresie podatku dochodowego.

Zdaniem podatników:

Każdy z małżonków jest właścicielem połowy majątku: towarów oraz majątku trwałego. W związku z tym ewentualnemu opodatkowaniu podatkiem likwidacyjnym podlega wyłącznie 50% wartości posiadanych na dzień zaprzestania przez żonę działalności gospodarczej towarów.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z przepisami § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 155, poz.1475), w przypadku rezygnacji jednego z małżonków z dalszej działalności, na dzień wyrejestrowania małżonka z ewidencji działalności gospodarczej sporządza się spis z natury towarów.

Spis jest podstawą do ustalenia dochodów małżonków przypadających na okres wspólnego prowadzenia działalności, z uwzględnieniem różnic remanentowych.

Ponadto, w myśl przepisu art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176. z późn. zm.) w razie zawiadomienia tut. organu o likwidacji działalności gospodarczej ustala się dochód z tytułu pozostałych na dzień likwidacji towarów podlegający opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 44 ust. 4 w/cyt. ustawy.

W wyniku zaprzestania przez jednego z małżonków działalności gospodarczej prowadzonej dotąd na imię obojga małżonków może nastąpić podział zapasów i wycofanie części z nich przez ustępującego małżonka. W takim przypadku małżonek ten jest traktowany jako przedsiębiorca likwidujący działalność, co z kolei wiąże się z koniecznością ustalenia przez niego dochodu z remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku.

W przypadku natomiast, gdy zapasy nie będą podlegały podziałowi lecz pozostaną w przedsiębiorstwie którego działalność jest kontynuowana przez jednego z małżonków ? nie powstanie obowiązek ustalenia dochodu z remanentu.

Urząd Skarbowy w Słupsku