P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/DF/415/MJ/47/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. 1442/DF/415/MJ/47/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 24.02.2005r. i uzupełnionego w dniu 04.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii - określenia czy koszty delegacji pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowców na podstawie umowy o pracę stanowią koszty uzyskania przychodu firmy ich zatrudniającejstwierdza, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu podatnicy wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 24.02.2005r. wystąpili o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii określenia czy koszty delegacji kierowców zatrudnionych na umowę o pracę stanowią koszty uzyskania przychodu ich firmy.

W w/w wniosku nie przedstawiono wyczerpującego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska, w związku z powyższym wezwaniem z dnia 03.03.2005r. organ podatkowy wezwał stronę do usunięcia braków w trybie art. 169 ustawy - Ordynacja podatkowa. Braki, o których mowa w przedmiotowym wezwaniu zostały usunięte w dniu 04.03.2005r.Ponadto zostały złożone umowy o pracę z pracownikami.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:Podatnicy prowadzą firmę ( spółka małżeńska bez umowy spółki cywilnej) wspólnie zatrudniając zgodnie z umowami o pracę na pełnym etacie kierowców pokonujących trasy na terenie kraju, Europy i Azji z uwzględnieniem państw powstałych po byłym ZSRR i Jugosławii. Miejsce wykonywania pracy kierowców określono zgodnie z załączonymi kopiami umów o pracę jako : kraj , Europa i Azja oraz państwa powstałe po byłym ZSRR i Jugosławii, a w jednym przypadku nie określono go wcale.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, iż koszty delegacji pracowników wykonujących pracę kierowców będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Kwalifikację kosztów uzyskania przychodu określa ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)Zgodnie z treścią art. 22 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów zalicza się :wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów , co oznacza , że za koszt uzyskania przychodu można uznać tylko ten wydatek , który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodu oraz wydatki, które nie zostały wymienione w art. 23 tejże ustawy.

Prawodawca wyłączył tylko w art. 23 ust.1 pkt 52 wartość diet z tytułu podróży służbowej osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach przez właściwego ministra, jako wydatki, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Ponadto , aby określony wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu należy wykazać związek pomiędzy osiągniętym przychodem, a poniesionym kosztem, który nie zawsze musi być powiązany bezpośrednio z konkretnym przychodem.

Zatem jeśli pracodawca wypłaca kierowcy dietę i ryczałt za noclegi, jako zwrot kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem wyjazdów wynikających z umowy o pracę na stanowisku kierowcy ( czego nie można utożsamiać z podróżą służbową) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu faktycznie poniesione wydatki zgodnie z art. 22 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem odpowiedniego ich udokumentowania.

PODSTAWA PRAWNA

Oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dokonano na podstawie niżej wyszczególnionych przepisów według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń opisanych w stanie faktycznym:1. art. 22 ust.1 i art. 23 ust.1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)

Urząd Skarbowy w Wołominie