informuje, że stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe. - Interpretacja - PD-412/3/IW/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. PD-412/3/IW/05, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

informuje, że stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, że w roku 2000 otrzymał Pan akcje spółki giełdowej w drodze spadku. Od wartości rynkowej tych akcji został zapłacony podatek od spadków i darowizn. W roku 2004 za pośrednictwem biura maklerskiego dokonana została sprzedaż tych akcji.

Dochód uzyskany w 2004 roku ze zbycia tych akcji, pomniejszony o zapłacony podatek od spadków i darowizn z tytułu ich nabycia w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wykazaniu w zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu na formularzu PIT - 38. Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zeznanie to należy złożyć w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego - art. 45 ust. 1 pkt.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto należy dodać, że w zeznaniu podatkowym składanym na formularzu PIT-38 wykazać należy tylko i wyłącznie dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30, 30a - 30 c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Według ust. 2 tego przepisu, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, w pkt 7 wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c tego przepisu.

Według art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 105 omawianej ustawy, wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

W świetle przedstawionego wyżej stanu prawnego, tut. Organ podatkowy, stwierdza, że zapis ustawy zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 105 oznacza, że dochód uzyskany ze zbycia akcji pomniejszyć należy o kwotę odpowiadającą zapłaconemu podatkowi od spadków i darowizn.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Pana; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie ze "Szczegółowym wykazem przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2000 roku, Nr 86 poz. 960).

Urząd Skarbowy w Łomży