Zgodnie z art. 693 § 1ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowią... - Interpretacja - PDI/415-43/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.01.2005, sygn. PDI/415-43/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 693 § 1ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Natomiast w myśl § 2 tego artykułu, czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków. Umowa dzierżawy różni się od umowy najmu tylko tym, że dzierżawca ma uprawnienie do pobierania pożytków. W związku z tym przedmiotem dzierżawy mogą być jedynie takie rzeczy, które dają pożytki.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, zgodnie z zasadą, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo - skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego, wydatki ponoszone za używanie na podstawie umowy najmu czy dzierżawy telefonu komórkowego dla celów działalności gospodarczej, będą kosztem uzyskania przychodów. Jednakże obowiązek ponoszenia opłat powinien wynikać z umowy dzierżawy.

Urząd Skarbowy w Głogowie