W dniu 18.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastos... - Interpretacja - IUSIPD3/415/6/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. IUSIPD3/415/6/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 18.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W wyżej wymienionym wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny:Uprawnienia do swojego rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, założonego przed 01.01.2002 r. chce Pan przekazać synowi, zgodnie z art. 27 a ust.13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zaznacza Pan, że jednocześnie osoba, która przejmie prawo do rachunku po 01.01.2002 r. nie może skorzystać z ulgi związanej z systematycznym oszczędzaniem na tym rachunku.

Postawił Pan pytania : "Czy po przeniesieniu uprawnień do rachunku na syna będę musiał zwrócić odliczoną wcześniej ulgę podatkową, nawet jeśli syn otrzymaną kwotę z rachunku nie wyda na cele określone w ustawie? Po przekazaniu praw do rachunku na syna, syn po zakończeniu oszczędzania w kasie, kwotę otrzymaną z rachunku przeznaczy na inny cel niż określony w ustawie. Czy wobec tego będzie musiał zwrócić ulgę podatkową?"

Ponadto wyraził Pan stanowisko, iż "W mojej ocenie po przekazaniu praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, nie będę musiał zwracać ulgi podatkowej, nawet jeśli syn pieniądze z kasy przeznaczy na inny cel niż określony w ustawie, jak również syn nie będzie musiał zwracać ulgi podatkowej w przypadku przeznaczenia na inne cele niż mieszkaniowe określone w ustawie kwoty otrzymanej z kasy mieszkaniowej."

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego należy przeanalizować przepisy art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. oraz treść art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ) regulujące powyższe zagadnienie.

Wspomniany art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowił, iż "Jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 (m.in. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę, bądź też przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Stosownie do art. 6 ust. 1 powołanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym, przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Z powyższych przepisów wynika, że przeniesienie prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego przez kasę mieszkaniową na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych nie powoduje konieczności zwrotu wykorzystanej przez podatnika ulgi z tyt. wpłat na ww. rachunek, jednakże obowiązek zwrotu ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej ciąży na dziecku, które "przejęło" prawa do rachunku oszczędnościowo - kredytowego po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, w sytuacji gdy dziecko nie wydatkuje kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, określonymi w art. 8 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

W związku ze scedowaniem na syna praw i obowiązków wynikających z umowy o kredyt kontraktowy przestałby Pan być właścicielem takiego rachunku, natomiast syn przejąłby obowiązki wynikające z posiadania tego rachunku i będzie zobowiązany wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, aby nie utracić prawa do ulgi podatkowej. W przeciwnym razie syn będzie musiał doliczyć w swoim zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez ojca z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach