- Interpretacja - PDII/4111/1/I/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. PDII/4111/1/I/2005, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ........ stwierdza, że stanowisko Jednostki Wojskowej .....- przedstawione we wniosku z dnia .... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej świadczeń rzeczowych, w formie bezpłatnych posiłków i napojów przysługujących ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby przez żołnierzy, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia ...... Jednostka Wojskowa zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji wynika, że żołnierze służby nadterminowej oraz żołnierze zawodowi, ze względu na wykonywanie swoich zadań służbowych w szczególnie uciążliwych warunkach otrzymali tzw. posiłki profilaktyczne (w tym napoje bezalkoholowe) lub ekwiwalenty w zamian tych posiłków. Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy w świetle obowiązującego art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 nr 14 poz. 176 ze. zm.), zachodzą przesłanki zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym wartości świadczeń rzeczowych w formie bezpłatnych posiłków i napojów przysługujących ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby przez ww. żołnierzy. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się z opodatkowania świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwe i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zwolnieniem tym objęte zostały przez Ustawodawcę zgodnie z pkt 11a) przytoczonego artykułu 21 ust. 1, także świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W przypadku omawianym, w przytoczonym wniosku tymi odrębnymi ustawami są następujące akty prawne: ustawa z dnia 1 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) oraz ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416). Zgodnie z treścią art. 66 ww. ustawy o służbie wojskowej.... oraz art. 68 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o powszechnym obowiązku.... na rzecz żołnierzy realizowane są świadczenia rzeczowe w formie bezpłatnych posiłków i napojów. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w ...... stwierdza jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia przedmiotowego wniosku.

Tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja Podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie :

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w ..... w terminie 7 dni od dnia doręczenia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Organu podatkowego, który wydał postanowienie (art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy - Ordynacja Podatkowa). Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach