Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za prz... - Interpretacja - FB 005A-1052/ZL/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.01.2005, sygn. FB 005A-1052/ZL/04, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei z art. 11 ust. 1 tej ustawy wynika, że przychodami ze stosunku pracy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem w odniesieniu do świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, przychodem w rozumieniu wyżej cytowanego art. 11 ust. 1 tej ustawy jest wyłącznie wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Pojęcie "otrzymanych" świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być rozumiane inaczej niż w taki sposób, że podatnik (pracownik) faktycznie otrzymał te świadczenia.

Z pisma Spółki wynika, że została zawarta umowa z przewoźnikiem Grupy PKP na wykupienie, dla wszystkich zatrudnionych w spółce w chwili zawierania umowy, uprawnień do przejazdów z ulgą 50% w pociągach uruchamianych przez tych przewoźników. Cena jednego uprawnienia wynosi 184 zł. Dokumentem poświadczającym uprawnienie pracownika do ulgi jest imienna legitymacja wydawana przez Spółkę. Wydanie legitymacji pracownikom jest odnotowane w imiennym rejestrze wraz z ich numerami i serią. Spółka podkreśla, że nie wszyscy pracownicy odebrali legitymacje i że możliwość wykupienia pracownikom uprawnień do ulgi na przejazdy jest przewidziana w Regulaminie wynagradzania pracowników Spółki.

W świetle wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla pracowników, którzy odebrali legitymacje uprawniające ich do ulgowych przejazdów w pociągach, wartość otrzymanego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu - w momencie jego otrzymania - według tych samych zasad jak wynagrodzenia za pracę. Bowiem pracownicy ci faktycznie otrzymali nieodpłatne świadczenia.

Izba Skarbowa w Warszawie