Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawyz dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - I/415-13-226/06/ZDB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.03.2006, sygn. I/415-13-226/06/ZDB, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawyz dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie,Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006r. w części dotyczącej zaliczenia do kosztów przedsiębiorstwa wynagrodzenia małżonki.

Z wniosku z dnia 06.02.2006r. wynika, iż jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą i zatrudnia żonę na podstawie umowy o pracę. Umowa została zawarta przed zawarciem związku małżeńskiego i trwa. Jednocześnie podaje Pan, iż odrębnie zamieszkuje i nie pozostaje z małżonką we wspólnym gospodarstwie domowym. Na tle tak opisanego stanu faktycznego uważa Pan,iż wydatki związane z zatrudnieniem (wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie) żony stanowią koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej ? także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Oznacza to, iż w przypadku gdy nie została rozwiązana umowa o pracę wypłacone wynagrodzenie wykazuje Pan w deklaracji na zaliczkę miesięcznąna podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat PIT-4 jak dotychczas. Natomiast do kosztów przedsiębiorstwa nie ma podstaw do zaliczenia wypłaconych żonie wynagrodzeń ani składek na ubezpieczenie.

Należy także zauważyć, iż bez znaczenia pozostaje faktyczne zamieszkanie małżonków i nieprowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Dla potrzeb podatkowych w każdej sytuacji wydatki związane z pracą współmałżonka nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty