Wnioskiem z dnia 22.12.2005r uzupełnionym dnia 16.03.2006r podatniczka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem, ... - Interpretacja - 1425/033/415/37A/05/06/MB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2006, sygn. 1425/033/415/37A/05/06/MB, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 22.12.2005r uzupełnionym dnia 16.03.2006r podatniczka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem, czy powstaje obowiązek zapłacenia 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego przez wspólnika wychodzącego ze spółki cywilnej.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W niedalekiej przyszłości planuje wystąpić ze spółki cywilnej. Spółka nadal będzie kontynuować działalność w dwuosobowym składzie i wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie spowoduje jej rozwiązania. Występując ze spółki będzie Pani nadal prowadzić działalność gospodarczą w innej spółce cywilnej. Uważa Pani, że w tym przypadku nie wygaśnie źródło przychodów podatnika, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W związku z powyższym, nie będzie miał zastosowania przepis art. 24 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Informuje Pani, że aktualnie nie jest w stosunku do Pani osoby w przedmiotowej sprawie prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed Sądami Administracyjnymi.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Stosownie do art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowopowstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Należy zatem uznać, że przez likwidację działalności gospodarczej należy rozumieć likwidację działalności poszczególnych przedsiębiorców, będących wspólnikami spółki cywilnej. Fakt wystąpienia wspólnika spółki cywilnej ze spółki, przy jednoczesnym wycofaniu swoich wkładów nie jest równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej przez tego wspólnika. Podatnikami podatku dochodowego w związku z osiąganiem przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej są jej wspólnicy, a nie sama spółka.

Zatem wspólnik występujący ze spółki może nadal prowadzić działalność gospodarczą - jednoosobowo lub jako wspólnik innej spółki. Oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą nadal uzyskiwałby przychody z tego samego źródła tj. z działalności gospodarczej. W sytuacji takiej wspólnik nie może zostać obciążony podatkiem likwidacyjnym, gdyż źródło przychodów jakim jest działalność gospodarcza nie zostało zlikwidowane.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wystąpienie ze spółki cywilnej nie jest dla Pani równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej w ogóle, ponieważ dodatkowo jest Pani udziałowcem w drugiej spółce cywilnej. Nie ma więc Pani obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Spoczywa natomiast na Pani obowiązek sporządzenia remanentu zgodnie z § 27 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), bowiem podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisów z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, braków i odpadów, wyrobów gotowych zwanego spisem z natury, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

A zatem, w świetle przytoczonych przepisów należało uznać, iż stanowisko dotyczące braku obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego we wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu