P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/423/28/DJW/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2006, sygn. 1437/ZI/423/28/DJW/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 13 stycznia 2006 roku, uzupełnionym w dniu 1 lutego 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan praktykę lekarską w ramach działalności gospodarczej. Od 2004 roku od dochodu z tej działalności opłaca Pan podatek liniowy. W drugiej połowie 2005 roku w firmie, na rzecz której świadczy Pan usługi medyczne został Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę, na stanowisku ordynatora. W firmie tej, stanowisko ordynatora ma charakter administacyjno-menadżerski, nie związany z leczeniem pacjentów. Zdaniem Pana czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i umowy o prace różnią się od siebie.

Stoi Pan na stanowisku, iż ma prawo rozliczania podatku liniowego, gdyż w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi lekarskie, a w ramach umowy o pracę czynności administracyjne.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) - podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do przepisu art. 9a ust. 3 w/w ustawy - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W świetle powołanego przepisu świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy wyłącza możliwość opodatkowania podatkiem liniowym według stawki 19%.

W związku z powyższym przyjąć należy, iż w przypadku, gdy w ramach umowy o pracę wykonuje Pan wyłącznie czynności administracyjne, w żaden sposób nie związane z leczeniem pacjentów, to świadcząc usługi medyczne na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może Pan opłacać podatek dochodowy według liniowej 19% stawki podatkowej.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek