P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - 1439/DF/410/93/2006/art.14a

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2006, sygn. 1439/DF/410/93/2006/art.14a, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z zm. ) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23-02-2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n a w i a :


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , 9 stycznia 2006r. na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności zakupił Pan wraz z małżonką udział w nieruchomości. Zakupu dokonano ze wspólnych funduszy do wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych na podstawie książki przychodów i rozchodów, na zakupionej działce zamierza Pan wybudować segmenty mieszkalne na sprzedaż.

We wniosku stawia Pan pytanie : czy wydatki poniesione na zakup działki gruntu przeznaczonej pod budowę mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można zaksięgować jako towar w rubryce 10 księgi /zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu/, zaś opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłatę sądową w rubryce 11 księgi/koszty uboczne zakupu/ na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności oraz zaliczyć w koszty w dniu sporządzenia tego aktu tj. w dniu 9 stycznia 2006r

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer udzielając interpretacji prawa podatkowego w przedstawionej sprawie stwierdza co następuje

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust.1 tej ustawy.

Oznacza to, że do kosztów można zaliczyć wszelkie wydatki, koszty, straty i inne wartości o tym charakterze , jeżeli pomiędzy kosztami i przychodami istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

W prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej zakup gruntu stanowi element sprzedawanego produktu, zatem jest kosztem uzyskania przychodu stanowiącym zakup towarów handlowych i materiałów.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów Oresta Rozporządzenie Ministra Finansów z 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów/ Dz.U. z 2003r., nr 152, poz.1475 ze zm./ i objaśnienia do podatkowej księgi przychodów. Akt notarialny potwierdzający zakup gruntu należy rodowodów księgowych, o których mowa w § 13 pkt 5 cyt. Rozporządzenia. Natomiast wg Objaśnień (...) zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu wpisuje się do kolumny 10. Wartość zakupu gruntu wynikająca z aktu notarialnego jest zakupem towarów handlowych i materiałów , dlatego zgodnie z § 27 ust.1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi na koniec roku podatkowego towar objęty inwentaryzacja.

Koszty związane z tym zakupem: wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata notarialna ? stanowią koszty uboczne zakupu i podlegają wpisowi do kolumny 11. Przedmiotowe zdarzenie gospodarcze powinno zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu poniesienia wydatku. Zatem wyrażone we wniosku stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ul. Felińskiego 2b w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art.236 §2 pkt l Ordynacji podatkowej/.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer