Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja poda... - Interpretacja - I-415-07/03/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. I-415-07/03/06, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - ?stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W złożonym w tutejszym organie podatkowym wniosku w sprawie udzielenia informacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego, zwróciła się Pani z prośbą o określenie, czy dochody z tytułu stypendium w Szwecji uzyskiwane od tamtejszej szkoły wyższej, do wysokości diet przysługujących osobom przebywającym w delegacji zagranicznej za przeprowadzone tam prace badawcze, podlega opodatkowaniu w Polsce.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

Jest Pani absolwentką polskiego uniwersytetu. Aktualnie ma Pani możliwość wyjazdu do jednej ze szkół wyższych znajdujących się w Szwecji i od 1 września rozpocząć dwuletni podoktorski staż zagraniczny (post-doc-stage) w Instytucie ... Uniwersytetu w Szwecji.

Będzie tam Pani pobierać stypendium wypłacane przez Uniwersytet szwecki, zwolnione z opodatkowania w Szwecji.

Według Pani oceny otrzymane stypendium za przeprowadzone za granicą prace badawcze również w Polsce będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa ? udziela poniższej informacji :

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 23a lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwolnieniem z opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych została objęta część dochodów, osób o których mowa art. 3 ust. 1, przybywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.

Wysokość oraz sposób ustalania diety, o której mowa powyżej została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Zgodnie z powołanymi powyżej przepisami dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Jej wysokość za dobę podróży w Szwecji wynosi 351 SEK, z tym że:

1. pracownikowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie przysługuje 25% pełnej diety;

2. pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio na:
a) śniadanie - 15% diety,
b) obiad - 30% diety,
c) kolację - 30% diety,
d) inne wydatki - 25% diety.

3. pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje, jeżeli ekwiwalent jest niższy od diety pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem zapytania stwierdzić należy, że:

Stypendium, które otrzyma Pani od Instytutu naukowego w Szwecji za przeprowadzone tam prace badawcze - do wysokości diet obliczonych jako iloczyn dni, w których będzie wypłacane oraz kwoty przysługującej diety - będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie postanowiono jak w sentencji - uznając przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie - za prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna