POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDFI/415-72/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2006, sygn. PDFI/415-72/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 2 grudnia 2005 r. (wpływ 9.12.05 r.), uzupełnionego w dniu 22 grudnia 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2.12.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 20.12.2005 r., zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku oraz uzupełnieniu z dnia 20.12.2005 r. wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w spółce cywilnej. W 2004 r. spółka zakupiła komputer wraz z urządzeniami towarzyszącymi (drukarka, skaner itp.) oraz oprogramowanie, które służy do projektowania i modelowania, wykonywania detali i form. Komputer jest wykorzystywany jako urządzenie samodzielnie działające. Był amortyzowany stawką amortyzacji 60%, natomiast oprogramowanie, jako wartość niematerialna i prawna, stawką 50%.
W 2005 r. spółka dokonała inwestycji polegającej na zakupie frezarki, która była remontowana i modernizowana. Frezarkę zaliczono zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych do grupy 4, podgrupy 41, rodzaj 412. We wrześniu 2005 r. spółka zakupiła drugi komputer za kwotę 1.220,00 zł, który służy do transmisji przygotowanych wcześniej danych bezpośrednio na frezarkę. Wszystkie urządzenia są od siebie zależne i wspólnie uczestniczą w procesie produkcji, wobec czego pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy maszynę, t. j. frezarkę wraz z komputerem zakupionym w 2005 r., można amortyzować stawką amortyzacji podwyższoną przy zastosowaniu współczynnika 2,0 (14% x 2)?

Pani zdaniem, w związku z tym, że maszyna zawiera wiele układów elektronicznych i mikroprocesorów można stawkę amortyzacyjną określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych podnieść przy zastosowaniu ww. współczynnika.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Stosownie do zapisu art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 (tj. umowy leasingu), zwane dalej środkami trwałymi.
Zgodnie z art. 22i ust. 1 updof odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.
Natomiast, w myśl art. 22i ust. 2 pkt 3 updof, podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać: (...) dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KST), wydanej na podstawie odrębnych przepisów, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
Jak wynika z pkt 4 objaśnień do Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych przez maszyny i urządzenia z grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, poddane szybkiemu postępowi technicznemu, rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo - badawczą i doświadczalno - produkcyjną.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że frezarka wraz z komputerem (zakupionym w 2005 r.):
- jest urządzeniem kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przyjęcia do używania, w którym jednocześnie zastosowane są układy mikroprocesorowe i systemy komputerowe, co sprawia, że urządzenie to poddane jest szybkiemu postępowi technicznemu,
- jest urządzeniem zaliczonym do grupy 4 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Zatem przyjmując powyższe, w przypadku przedmiotowego urządzenia Spółka ma prawo podwyższenia stawki amortyzacyjnej o współczynnik nie wyższy niż 2,0 (14% x 2 = 28%).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu