W dniu 09.01.2006 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani... - Interpretacja - PDF 411-415/3/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. PDF 411-415/3/06, Urząd Skarbowy w Starachowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 09.01.2006 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny Podatnik podał, iż prowadzi usługową działalność gospodarczą, między innymi w zakresie montażu stolarki okiennej. Z treści wniosku wynika, że na poczet wykonania usługi pobrał 100% zaliczki w miesiącu grudniu 2005 r., na które wystawił faktury VAT. Operacja pobrania zaliczki i wystawienia faktury VAT nie pokrywa się momentem wykonania usługi, przewidzianym na miesiące: styczeń - luty 2006 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy pobranie 100 % zaliczki stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i winno być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie pobrania zaliczki, t. j. w miesiącu grudniu 2005 r., czy też datą powstania przychodu będzie moment wykonania usługi, t. j. miesiąc: styczeń - luty 2006 r.

W ocenie Podatnika do momentu realizacji usługi w całości, pobrana zaliczka, bez względu na to, jakiej części ceny dotyczy - nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Za podstawę prawną swego stanowiska Podatnik powołuje art. 14 ust. 1c pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po analizie treści wniosku, przedstawionego stanu faktycznego i powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika.

W świetle obowiązujących przepisów, za przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychodu - zgodnie z art. 14 ust. 1c - uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W związku z powyższym, przychód z tytułu świadczonej usługi, jako należny, powstanie w dacie jej wykonania. Nie są natomiast przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania świadczenia. Kwota zaliczki stanowi przychód w momencie realizacji tego świadczenia.
Zaliczka, bez względu na to, jakiej części ceny za usługę dotyczy, nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu u Podatnika powstał przychód należny.

Urząd Skarbowy w Starachowicach