W odpowiedzi na pismo z dnia 01.12.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących odliczenia wydatków rehabilitacyjnych -Naczelnik ... - Interpretacja - PD/415-39/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. PD/415-39/04, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 01.12.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących odliczenia wydatków rehabilitacyjnych -Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz.926 ze zm./ informuje:

Zgodnie z art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. / Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika, będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.
Stosownie do przepisów art.26 ust.7a pkt.3 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Z uwagi na to, że posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na postępujący gościec, to wydatek na zakup lampy do światłoterapii, mającej zastosowanie w leczenia schorzenia stawów wynikającego z orzeczenia o niepełnosprawności stanowi podstawę do odliczenia wydatków rehabilitacyjnych na zakup indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji.

Wydatki rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.
Podstawą do odliczenia wydatków rehabilitacyjnych , o których mowa w ust.7a pkt 3 jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków.

Urząd Skarbowy w Nysie