P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-415-33/06/AS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. 1419/UPO-415-33/06/AS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Państwu X, oceniając stanowisko Wnioskodawców w sprawie odliczenia od podatku wydatków poniesionych w 2005 roku na remont i modernizację budynku mieszkalnego przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2006 roku o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W 2001 roku Podatnicy oddali do użytku część budynku mieszkalnego - parter.Cała inwestycja dotyczyła budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego z poddaszem mieszkalnym, bez podpiwniczenia z dachem czterospadowym. W roku 2005 dokonali ocieplenia całego budynku.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Podatnicy zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy mogą dokonać odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko przedstawili pogląd, iż jest to dom parterowy z wykorzystanym poddaszem, czyli ocieplenie całego budynku mieszkalnego dotyczy głównie parteru.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony według art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki: 1. mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), 2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy), 3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 27a ust. 7 pkt 1 w/w ustawy), 4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 w/w ustawy).

W związku z powyższym poniesione przez podatnika wydatki wybudowanego budynku mieszkalnego, zajmowanego przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.Za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi: - akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, - umowę użyczenia, - przydział lokalu - np. decyzja administracyjna, - umowę najmu lub dzierżawy, - inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy zawiadomili Starostwo Powiatowe o oddaniu do użytku budynku mieszkalnego jednorodzinnego w części obejmującej parter, natomiast budowa budynku mieszkalnego obejmuje również poddasze mieszkalne.

Jak z powyższego wynika część budynku niewykończona, nie spełnia jednego z wcześniej wymienionych warunków, a mianowicie budynek wymagający prac wykończeniowych nie zgłoszony do użytkowania, nie może być remontowany ani modernizowany, ponieważ remont i modernizacja może być dokonana w istniejącym już (wybudowanym) budynku. Wobec powyższego, odliczenia od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego mogą Państwo dokonać tylko od tej części wydatków dotyczących parteru budynku (części oddanej do użytku) mieszkalnego.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Powyższej interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym we wniosku, bez rozpatrywania załącznika.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku