P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-415-195/05/AZ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2006, sygn. 1419/UPO-415-195/05/AZ, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a §1-4 w związku z art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa /t. j.Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko odnośnie ewidencjonowania przychodu z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet usług promocji i reklamy w wysokości 1/54 wartości netto, wynikającej z wystawionej faktury, przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. mechaniki samochodowej oraz handlu art. motoryzacyjnymi. W 2005 r. podpisał z firmą CASTROL Lubricants sp. z o.o. umowę o promocję i reklamę zobowiązującą go do sprzedawania produktów olejowych tylko i wyłącznie firmowanych nazwą CASTROL. Umowa została podpisana na okres 5-ciu lat . Podatnik otrzymał zaliczkę w wysokości 90% wynagrodzenia za cały okres trwania umowy(cała umowa trwa 60 miesięcy).Podatnik otrzymał zaliczkowe wynagrodzenie za 54 miesiące, na które wystawił fakturę VAT.

Przedmiot interpretacji: Czy ewidencjonowanie przychodu z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet usług promocji i reklamy w wysokości 1/54 wartości netto wynikającej z wystawionej faktury VAT jest prawidłowe?

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że wartość netto faktury jako przychód powinien rozliczać w równych ratach przez okres 54 miesięcy zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jest to wynagrodzenie za świadczenie przeze mnie usług promocyjnych, które będą wykonywane przeze mnie w następnych miesiącach.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że: Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast do przychodów z działalności gospodarczej stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Użyte w przytoczonym przepisie sformułowanie ?pobrane wpłaty lub zarachowane należności? odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy występuje przychód podlegający opodatkowaniu. Zdaniem organu podatkowego, do czasu realizacji umowy zawartej w 2005 r. wystawiona faktura na zaliczkę nie jest przychodem w rozumieniu przepisów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z powyższym przyjęta przez podatnika zasada zaliczania do przychodu proporcjonalnej części wynagrodzenia stanowiącego zaliczkę zawartej umowy jest prawidłowa. Organ podatkowy przy rozstrzyganiu sprawy nie badał załącznika jaki strona dołączyła do wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia , za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku