P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1406/DDZ/415-2/AJ/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2006, sygn. 1406/DDZ/415-2/AJ/06, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 § 1, w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z Pana pismem z dnia 09.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. stwierdza, że stanowisko przedstawione w w/w piśmie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 09.01.2006r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny:
Realizuje Pan działania w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich na podstawie umowy zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). PARP na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Gospodarki i Pracy (Departamentem Zarządzania Europejskim Funduszem Strukturalnym) finansuje działania w oparciu o fundusze pochodzące z Europejskiego Funduszu Strukturalnego (EFS).
Funkcjonuje Pan jako partner (firma współrealizująca) projekt, którego liderem jest firma X i realizuje przyjęte przez siebie obowiązki niezbędne dla realizacji całego przedsięwzięcia. Koszty Pana wynagrodzenia jako partnera projektu są wydatkami kwalifikowanymi projektu i jako takie są objęte wsparciem.

Ponadto wyjaśnia Pan, iż PARP jako osoba prawna, a zarazem beneficjent środków pomocowych nie może bezpośrednio realizować działań objętych programem, w związku z tym prace te (zaakceptowane w formie umowy przedsięwzięcia) wykonywane są przez firmy i osoby fizyczne bezpośrednio realizujące program. PARP zaakceptował nie tylko firmy, ale i osoby realizujące projekt (Pana życiorys był jednym z elementów oceny i wartościowania projektu na etapie podejmowania decyzji o przyznaniu dofinansowania). Pana wynagrodzenie jest ściśle określone przez zapisy projektu (harmonogram i kosztorys) i płacone z wydzielonego konta, również na wydzielone konto posiadane przez Pana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Umowa partnerska pomiędzy Pana firmą Y, a liderem projektu firmą X nie jest umową, która zleca wykonanie czynności, a umową o współpracy w imię wspólnego realizowania jednego celu.

Wobec powyższego zwraca się Pan z zapytaniem, czy wsparcie udzielone wykonawcom projektu finansowanego z pieniędzy EFS przez PARP przeznaczone na realizację przedsięwzięcia w zakresie wynagrodzenia za pracę wykonaną bezpośrednio przy realizacji przedsięwzięcia stanowi dochód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).
Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uprzejmie wyjaśnia:
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z powyższego przepisu wynika, że wolne od podatku są otrzymane dochody, o ile spełniają łącznie warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b, tj. pochodzą z określonych źródeł (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) i są uzyskiwane przez osoby realizujące określone czynności (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit b), przy czym, w związku z treścią przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a należy przyjąć, że zakresem tego przepisu objęta jest pomoc spełniająca wszystkie niżej wymienione warunki:
- pochodząca od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych,
- ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO,
- przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.
Dochody osób fizycznych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile osoby te wykonują prace na rzecz bezpośredniej realizacji programu i otrzymują wynagrodzenie finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, o której mowa wyżej. Jeżeli osoby te wykonują inne czynności niż bezpośrednia realizacja celu programu lub ich wynagrodzenie finansowane jest ze środków innych niż środki z bezzwrotnej pomocy ww. zwolnienie nie znajduje zastosowania.Z przedłożonych dokumentów wynika, że w dniu 17.02.2005r. zawarł Pan umowę partnerską zwanym w treści umowy PARTNEREM z firmą X zwanym w treści umowy LIDEREM w celu wspólnego realizowania projektu "Doskonalenie kadr działów handlowych poprzez szkolenia w firmie X" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.
Następnie w dniu 19.09.2005r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako "Instytucja wdrażająca" zawarła z firmą X jako "Beneficjentem" umowę o dofinansowanie w/w projektu w ramach sektorowego programu operacyjnego rozwój zasobów ludzkich 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W umowie tej figuruje Pan jako PARTNER tj. zgodnie z § 1 pkt.7 tej umowy oznacza to instytucję wymienioną w zaakceptowanym wniosku o dofinansowanie realizacji projektu min. uczestniczącą w jego realizacji, realizującą projekt wspólnie z liderem i innymi partnerami na warunkach określonych w umowie z liderem, a środki na finansowanie Projektu są przekazywane na wyodrębniony rachunek bankowy LIDERA oraz PARTNERÓW (§ 5 pkt. 8 umowy).
Wobec czego jak wynika z przedłożonych dokumentów i w oparciu o przedstawiony stan faktyczny skoro wykonuje Pan czynności bezpośrednio realizujące cel programu i wynagrodzenie Pana finansowane jest wyłącznie ze środków bezzwrotnej pomocy uznaje się Pana stanowisko za zasadne.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, że przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa) wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 236 §2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej.
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim