Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póź, zm.) os... - Interpretacja - AD III/415-55/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. AD III/415-55/2004, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póź, zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło uzyskiwane przez osoby, o których mowa w przepisie art.3 ust. 2a w/w ustawy tj. podatników o ograniczonym obowiązku podatkowym, podlegają zgodnie z przepisem art. 29 ust.1 tejże ustawy o podatku dochodowym , opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w wysokości 20% przychodu.
W celu prawidłowego ustalenia zasad opodatkowania świadczeń i wynagrodzeń wypłacanych osobom zagranicznym należy odnieść się do postanowień umów o zapobieganiu podwójnego opodatkowania zawartego z państwem skąd pochodzi osoba zagraniczna.
Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu lub niepobranie podatku zgodnie z taka umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej (certyfikat rezydencji).
Zgodnie z postanowieniem art.15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 08.10.1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178 i 179) dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to umawiające się Państwo. W takim przypadku dochód ten będzie zwolniony przez drugie Umawiające się Państwo. Od zasady tej przewidywany jest wyjątek. Jeżeli osoba fizyczna uzyskuje dochód z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim Umawiającym się Państwie i przebywa w tym Państwie przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni, wówczas dochód ten może być opodatkowany przez to drugie Umawiające się Państwo.

Określenie "wolny zawód" obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, artystycznej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych.

Z art. 13 zawartej umowy między Rzeczypospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18.12.1972 r. (Dz.U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163 ze zm.) dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności podobnego rodzaju , mogą być opodatkowane tylko w tym państwie chyba, że dla wykonania swojej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona normalnie stałą placówką. Jeżeli rozporządza ona taką stałą placówką, wówczas dochody mogą być opodatkowane w tym drugim państwie, jednak tylko o tyle, o ile mogą być przypisane tej stałej placówce.
Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielne wykonanie działalności naukowej, literackiej, artystycznej, dydaktycznej albo oświatowej, jak i również samodzielną działalność adwokatów, architektów, inżynierów, lekarzy i lekarzy dentystów.

A zatem przy zatrudnianiu osób mających miejsce zamieszkania w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki na umowę o dzieło w ramach osobiście wykonywanej działalności w charakterze wykładowcy, legitymujących się certyfikatem rezydencji przy spełnieniu warunków w/w przepisów powołanych umów płatnik nie ma obowiązku poboru podatku. Zobowiązany jest wystawić imienną informację o wysokości uzyskanych przychodów IFT-1 i przekazać ja podatnikowi oraz do organu podatkowego właściwego dla osób zagranicznych.
W razie nie udokumentowania przez podatnika miejsca zamieszkania, płatnik pobiera podatek zryczałtowany 20 % według zasad określonych w przepisie art.29 ust 1 w/w o podatku dochodowym.
W terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, należy przekazać go na rachunek Urzędu Skarbowego właściwego według siedziby Stowarzyszenia, przesyłając jednocześnie deklarację PIT-8A oraz w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym przekazać informację IFT-1 podatnikowi i Urzędowi Skarbowemu, kierowanemu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych.

Informacja udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald