W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.06.2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordy... - Interpretacja - PO-415-28/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.07.2002, sygn. PO-415-28/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.06.2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Przychody tłumaczy przysięgłych z tytułu wykonywania, na zlecenie sądu, określonych czynności należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r.. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie bowiem do powołanego wyżej przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności (...)

Konsekwencją zakwalifikowania tych wynagrodzeń do przychodów ze źródła wskazanego w przepisie art. 13 pkt 6 jest obowiązek poboru przez płatnika (sąd) zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

W tym przypadku nie znajduje zastosowania przepis art. 41 ust. 2 ustawy, zwalniający płatnika z tego obowiązku w razie złożenia przez podatnika oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym bez względu na okoliczność prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie tłumaczeń, uzyskane przychody z tytułu wykonywania czynności zleconych przez Sądy, są przychodami z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieni natomiast do twierdzeń zawartych w piśmie tut. Urzędu z dnia 05.05.2003 r. znak: PP/443-14/1/2003 należy zauważyć, iż zasady wystawiania faktur VAT przez podatników podatku od towarów i usług mają swoje umocowanie w ustawie z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Zgodnie z art. 32 cytowanej wyżej ustawy z dnia 08.01.1993 r. podatnicy są obowiązani (a nie mogą) do wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności sprzedaż, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

W oparciu zaś o paragraf 34 ww. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązek wystawiania faktur VAT spoczywa na podatnikach, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

- posiadają numer identyfikacji podatkowej lub posługują się numerem tymczasowym

- są podatnikami zarejestrowanymi dla potrzeb podatku od towarów i usług

- nie korzystają ze zwolnień podmiotowych od VAT

- nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT, określonych zarówno w przepisach ustawy o VAT jak i rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy.

Istotne także w sprawie jest, iż udokumentowanie przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w szczególności sprzedaż towaru lub świadczenie usług fakturą VAT na zasadach wyżej opisanych nie jest uzależnione od faktu prowadzenia działalności gospodarczej w znaczeniu przyjętym dla potrzeb opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Katalog tych czynności i zdarzeń określa art. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli zatem czynności tych dokonuje podatnik podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1 ww. ustawy) co do zasady ma obowiązek udokumentowania tego fakturą VAT, niezależnie czy dana czynność podlegająca opodatkowaniu korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie