W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 04.10.2004r (otrzymano 08.10.2004r) zawierające żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa ... - Interpretacja - I/2F/415/6/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. I/2F/415/6/04, Urząd Skarbowy w Sulęcinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 04.10.2004r (otrzymano 08.10.2004r) zawierające żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją lokalu w którym jest prowadzona działalność gospodarcza - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sulęcinie działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ponoszone są następujące koszty związane z eksploatacją lokalu: opłaty za energię elektryczną, wywóz nieczystości, dostawę wody, odprowadzenie ścieków. Lokal ten nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych. Zdaniem podatnika ww. wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, ponieważ mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sulęcinie stwierdza, że nie podziela stanowiska podatnika w sprawie dotyczącej opisanego stanu faktycznego, a informacja tut. organu zawiera następującą ocenę prawną stanowiska pytającego.

Zgodnie z przepisem art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz U. z 2000r Nr 14, poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Pomimo tego, że w katalogu wyłączeń (art.23) nie ma wydatków, o których mowa w zapytaniu podatnika (energia elektryczna, wywóz nieczystości, woda, odprowadzanie ścieków), to zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest tylko wtedy, gdy wykorzystywane one są jedynie dla celów działalności gospodarczej. Unormowanie zawarte w art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie świadczy o tym, że aby wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Treść tego przepisu jednoznacznie dowodzi, że nie można uznać za koszt uzyskania przychodów tej części wydatków związanych z eksploatacją lokalu nie będącego składnikiem środków trwałych u podatnika, do poniesienia których podatnik byłby zobowiązany nawet wtedy, gdyby nie uzyskał przychodu. Do takich wydatków bezsprzecznie można zaliczyć tzw. opłaty stałe, stanowiące jeden ze składników faktur otrzymywanych za ww. media.

Urząd Skarbowy w Sulęcinie