Z treści złożonego pisma wynika, że w 2003 r. przedsiębiorstwo podpisało z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o udzielenie dotacji na rea... - Interpretacja - U.S.I-415/20/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.10.2004, sygn. U.S.I-415/20/04, Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego pisma wynika, że w 2003 r. przedsiębiorstwo podpisało z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o udzielenie dotacji na realizację projektu "Wdrożenie systemu zarządzania jakością wg ISO 9001:2000". Środki na dotację pochodziły z programu Phare -PL0003.07. Jednoczesnie została podpisana umowa z firmą MS - CONSULTING, która podjęła się wdrożenia Systemu. Firma MS-CONSULTING systematycznie, co miesiąc wystawiała faktury na przeprowadzone etapy wdrożenia, które były księgowane w ciężar kosztów. Wpływ dotacji na konto bankowe przedsiębiorstwa zarejestrowano w miesiącu sierpniu 2004 r.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Wobec powyższego, zgodnie ze stanem faktycznym oraz wyżej przytoczonymi przepisami otrzymana w roku 2004 dotacja stanowi przychód. Przychód ten jest zwolniony od podatku dochodowego zgodniez art. 21 ust. 46 wyżej cytowanej ustawy, tj. zwolnione od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  • pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia pzychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jednocześnie ustawodawca, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 w/w ustawy nie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tych wydatkówi kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) zwolnionych od podatku na podstawie wspomnianego powyżej art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy.

Analizując przedstawioną przez Pana sytuację w świetle wyżej powołanych przepisów, słuszne jest Pana stanowisko, iż dotacja, której udzieliła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęta jest zwolnieniem z podatku dochodowego, o którym mowa w przytoczonym wyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy i konsekwentnie wydatki, które sfinansowane są środkami pochodzącymi z dotacji, zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli