Z treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym o... - Interpretacja - US37/ZDF/415/63/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. US37/ZDF/415/63/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy w latach 19997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.Inwestycje, o których mowa w powołanym przepisie, określone zostały na jego wstępie - art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f).

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej - lit. c, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - lit. d, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu - lit. f.

Jak wynika z powyższego, ulga z tytułu wykończenia lokalu mieszkalnego do dnia jego zasiedlenia, obowiązująca do końca 2001r., stanowiła odrębny tytuł prawny do dokonywania odliczeń od podatku, a tym samym wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, które zostały poniesione po raz pierwszy w 2004 roku, nie mogą zostać odliczone od podatku w ramach kontynuacji ulgi, do której nie nabył Pan prawa do końca 2001 roku. Wskazać jednak należy, że wydatki te mogą stanowić podstawę do dokonania odliczenia w ramach wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego bez względu na jego stan techniczny (np. stan surowy mieszkania) , o których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. g cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile podatnik posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m. in.: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego np. umowa zobowiązująca przyszłego użytkownika do m. in. ponoszenia kosztów eksploatacji lokalu, protokół odbioru lokalu lub budynku mieszkalnego.

Wydatki poniesione na modernizację lokalu mieszkalnego muszą zgodnie z art. 27 a ust. 6 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dokumentem odprawy celnej, zaś wykaz materiałów, usług , robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek