POSTANOWIENIE - Interpretacja - POI-415/24/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.07.2005, sygn. POI-415/24/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku złożonego do Urzędu Skarbowego dnia 20.05.2005r., postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie indywidualnej.

Wypełniając dyspozycje art.14 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spełnia Pan wymogi art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U.Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn.zm.), tj. w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie świadczy Pan usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Wobec powyższego, zgodnie z art. 9a ust. 2 mógł Pan wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c przy zastosowaniu stawki 19%. w tym przypadku obowiązany był Pan do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a w przypadku rozpoczynania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.

Urząd Skarbowy w Zamościu